Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

Dörtlü Mülteci Evi

  • Yatak Odası 9.145 m² (x4)
  • Banyo 3,376 m² (x4)
  • Living Room 16.311 m² (x4)
  • Hol 3.339 m² (x4)
  • Uzunluk 17.670 m
  • Genişlik 7.730 m
  • Yükseklik 2.500 m
  • Toplam m² 137 m²
Şu anda 96 misafir bu ürünü inceliyor
Bizi Arayın

137 m² Dörtlü Mülteci Evi, dört ayrı hanenin temel yaşam ihtiyaçlarını aynı yapı bloğu içerisinde ancak bağımsız bölümlerde karşılamak üzere planlanmış prefabrik barınma çözümüdür. Yapıda dört ayrı yaşam alanı, dört yatak odası, dört banyo ve dört hol bulunur.

Her yaşam biriminin kendi yatak odası, ortak yaşam bölümü ve banyosuna sahip olması; ailelerin günlük yaşamlarını birbirinden bağımsız sürdürebilmesine imkan verir. Bu özelliğiyle model; mülteci kampları, insani yardım yerleşimleri, afet sonrası konut projeleri, geçici barınma merkezleri ve yüksek adetli uluslararası konut projelerinde değerlendirilebilir.

137 m² Dörtlü Mülteci Evi Kısaca

Toplam Alan: 137 m²   |   Bağımsız Hane: 4   |   Yatak Odası: 4   |   Yaşam Alanı: 4   |   Banyo: 4

Dörtlü Mülteci Evi Nedir?

Dörtlü mülteci evi, dört bağımsız yaşam biriminin aynı prefabrik yapı düzeni içerisinde bir araya getirildiği toplu barınma modelidir. Yapının her bölümünde bir yatak odası, bir yaşam alanı, bağımsız banyo ve giriş holü bulunur.

Bu nedenle 137 m² toplam alan tek bir geniş aile konutu şeklinde değil, dört farklı hanenin kullanabileceği dört ayrı yaşam birimi olarak değerlendirilmelidir.

137 m² Dörtlü Mülteci Evinin Planı

Yapı içerisinde benzer ölçülere sahip dört yaşam bölümü bulunmaktadır. Her bölüm kendi içerisinde günlük aile yaşamı için gerekli temel alanları barındırır.

Bölüm Her Bir Birimde Toplam Adet
Yaşam Alanı 16,311 m² 4
Yatak Odası 9,145 m² 4
Banyo 3,376 m² 4
Hol 3,339 m² 4

4 Bağımsız Yaşam Birimi Tek Yapıda

Dörtlü modelin temel avantajı, dört farklı hanenin aynı yapı bloğu içerisinde fakat kendi bağımsız yaşam alanlarında konumlandırılabilmesidir.

Bu yaklaşım, toplu barınma projelerinde konutların tek tek dağınık şekilde yerleştirilmesine alternatif bir yerleşim modeli sunar. Projenin aile yapısı, arazi büyüklüğü ve altyapı planına göre tekli, ikili veya dörtlü konut modelleri birlikte değerlendirilebilir.

Her Haneye 16,311 m² Yaşam Alanı

Yapının dört bölümünün her birinde 16,311 m² büyüklüğünde bağımsız yaşam alanı yer almaktadır.

Bu alan; oturma, yemek yeme, aile bireylerinin günlük faaliyetleri veya ihtiyaca göre ilave mobilya ve depolama düzenlemeleri için kullanılabilir.

Dört bölümün tamamı değerlendirildiğinde yapı içerisinde dört ayrı ortak yaşam alanının bulunması, ailelerin günlük yaşamlarının birbirine karışmadan sürdürülebilmesine yardımcı olur.

4 Ayrı Yatak Odası

Her hanede 9,145 m² büyüklüğünde bir yatak odası bulunmaktadır. Böylece yapı toplamda dört ayrı yatak odasına sahiptir.

Uyuma alanının yaşam bölümünden ayrılması, özellikle ailelerin uzun süre barınacağı yerleşimlerde daha düzenli ve mahrem bir yaşam oluşturulmasına katkı sağlar.

Her Aile İçin Ayrı Banyo

Dörtlü mülteci evinde her yaşam birimine ait 3,376 m² büyüklüğünde bağımsız banyo bulunmaktadır. Yapı genelinde toplam dört ayrı banyo yer alır.

Her hanenin kendi banyosuna sahip olması, kullanıcıların merkezi WC ve duş alanlarına olan bağımlılığını azaltabilir ve günlük yaşamın aile bazında sürdürülmesine yardımcı olabilir.

Her Konutta Ayrı Giriş Holü

Dört yaşam bölümünün her birinde 3,339 m² hol bulunur. Hol alanları giriş ile yaşam bölümleri arasındaki geçişi düzenler ve her hanenin bağımsız plan karakterini destekler.

137 m² Dörtlü Mülteci Evinin Teknik Ölçüleri

Yapının dış boyutları saha yerleşimi, altyapı ve montaj planlamasında dikkate alınması gereken temel verilerdir.

  • Toplam Alan: 137 m²
  • Uzunluk: 17,670 metre
  • Genişlik: 7,730 metre
  • Yükseklik: 2,500 metre
  • Bağımsız Yaşam Birimi: 4 adet
  • Yatak Odası: 4 adet
  • Yaşam Alanı: 4 adet
  • Banyo: 4 adet
  • Hol: 4 adet

Dörtlü Mülteci Evi ile İkili Mülteci Evi Arasındaki Fark

İkili model iki bağımsız hane için yaşam alanı oluştururken, dörtlü model aynı yapı yaklaşımını dört farklı haneye hizmet verecek şekilde genişletmektedir.

Özellik İkili Model Dörtlü Model
Bağımsız Hane 2 4
Yaşam Alanı 2 adet 4 adet
Yatak Odası 2 adet 4 adet
Banyo 2 adet 4 adet
Toplam Alan 69 m² 137 m²
Temel Kullanım İki haneli yerleşim Dört haneli yerleşim

Dört Ailelik Prefabrik Barınma Çözümü

Dört ailelik prefabrik konut yaklaşımı özellikle çok sayıda hanenin aynı proje alanında barındırılması gereken durumlarda değerlendirilebilir.

Her aileye tamamen bağımsız büyük bir yapı bloğu ayırmak yerine dört yaşam biriminin bir araya getirildiği sistem, arazi yerleşiminin farklı alternatiflerle planlanmasına imkan verir.

Bu yaklaşımın uygun olup olmadığı; arazi büyüklüğü, hedef hane sayısı, altyapı sistemi ve sosyal yerleşim tasarımına göre proje bazında değerlendirilmelidir.

137 m² Dörtlü Mülteci Evi Nerelerde Kullanılabilir?

  • Mülteci kampları,
  • İnsani yardım yerleşimleri,
  • Acil barınma projeleri,
  • Afet sonrası konut alanları,
  • Geçici yerleşim merkezleri,
  • Göç ve yeniden yerleşim projeleri,
  • Kamu destekli barınma projeleri,
  • Uluslararası yardım kuruluşlarının projeleri,
  • STK tarafından gerçekleştirilen yaşam alanları,
  • Geniş ölçekli toplu konut projeleri

gibi farklı projelerde teknik gereksinimlere göre değerlendirilebilir.

Dörtlü Konut Modeli Toplu Yerleşimlerde Ne Sağlar?

Toplu yerleşim planlamasında en önemli konulardan biri, hedeflenen hane kapasitesinin belirli bir arazi üzerinde düzenli şekilde oluşturulmasıdır.

Dörtlü yapı modeli, dört bağımsız konutu tek yapı geometrisi içerisinde topladığı için yerleşim planında farklı konut yoğunluğu seçenekleri oluşturulmasına yardımcı olabilir.

Özellikle çok sayıda hanenin yer alacağı projelerde yapılar arasındaki yollar, yeşil alanlar, sosyal tesisler ve altyapı koridorları bu konut modüllerine göre planlanabilir.

100 Dörtlü Mülteci Evi Kaç Hane İçin Kullanılabilir?

Her dörtlü yapıda dört bağımsız yaşam birimi bulunduğu için 100 adet Dörtlü Mülteci Evi toplam 400 bağımsız hane için konut birimi oluşturur.

Dörtlü Yapı Adedi Bağımsız Yaşam Birimi
25 adet 100 hane
50 adet 200 hane
100 adet 400 hane
250 adet 1.000 hane
500 adet 2.000 hane

Bu hesap bağımsız konut birimi sayısını göstermektedir. Toplam kişi kapasitesi ise her hanede kaç kişinin yaşayacağına göre ayrıca belirlenmelidir.

1.000 Hanelik Mülteci Yerleşimi İçin Kaç Dörtlü Ev Gerekir?

Dört bağımsız konut birimine sahip bu model esas alındığında teorik olarak 1.000 hanelik bir yerleşim için 250 adet dörtlü yapı gerekir.

Ancak gerçek projelerde konut tipleri tek bir modelden oluşmak zorunda değildir. Tekli, ikili ve dörtlü modeller; aile büyüklükleri ve yerleşim planına göre birlikte kullanılabilir.

2.000 Hanelik Toplu Barınma Projesi

500 adet dörtlü yapı teorik olarak toplam 2.000 bağımsız yaşam birimi oluşturur. Bu ölçekte bir projede yalnızca konut üretimi değil, bütün yerleşim altyapısının eş zamanlı planlanması gerekir.

Su, kanalizasyon, elektrik, yollar, sosyal tesisler ve kamu hizmet alanları konut programıyla birlikte ele alınmalıdır.

Yüksek Adetli Prefabrik Konut Üretimi Nasıl Planlanır?

Yüzlerce veya binlerce bağımsız konuttan oluşan projelerde üretimin tek aşamada tamamlanması yerine etaplı programlama yapılabilir.

1. Üretim Programı

Toplam yapı miktarı, hedef teslim tarihi ve fabrikanın proje için ayıracağı kapasiteye göre üretim takvimi oluşturulur.

2. Lojistik Programı

Üretilen yapı elemanlarının sahaya hangi sıra ve miktarda sevk edileceği montaj programıyla koordineli hale getirilir.

3. Saha Montaj Programı

Montaj ekipleri belirlenen yerleşim adaları veya etaplarına göre çalışarak tamamlanan yapıların sistemli biçimde devreye alınmasını sağlar.

4. Altyapı Koordinasyonu

Elektrik, temiz su ve atık su bağlantılarının yapı montaj programıyla birlikte ilerlemesi, tamamlanan konutların daha hızlı kullanıma açılmasına yardımcı olur.

Dörtlü Mülteci Evi Aile Mahremiyetini Nasıl Destekler?

Toplu barınma projelerinde yalnızca mümkün olan en fazla kişiyi barındırmak değil, ailelerin bağımsız yaşam düzenini korumak da önemlidir.

Dörtlü modelde her hanenin kendi yaşam alanına, yatak odasına, banyosuna ve giriş holüne sahip olması; ortak yatakhane tipi yapılara kıyasla daha bağımsız bir aile yaşamının planlanmasına imkan verir.

Dörtlü Konut mu Ortak Yatakhane mi?

Ortak yatakhane sistemleri belirli geçici kullanım senaryolarında tercih edilebilir. Ancak ailelerin birlikte uzun süre konaklayacağı projelerde bağımsız yaşam birimleri farklı avantajlar sunar.

Dörtlü konut modelinde aileler aynı büyük bina içerisinde ortak oda paylaşmak yerine kendilerine ayrılmış yaşam bölümünü kullanır.

Dörtlü Mülteci Evi Afet Sonrası Barınmada Kullanılabilir mi?

Model, yalnızca mülteci yerleşimleriyle sınırlı değerlendirilmek zorunda değildir. Teknik ve saha koşullarının uygun olduğu projelerde deprem, sel veya farklı afetlerin ardından oluşturulan toplu barınma alanlarında da değerlendirilebilir.

Kullanım süresi ve iklim koşulları proje başlamadan önce belirlenerek buna uygun teknik yapı sistemi seçilmelidir.

Sıcak İklimler İçin Dörtlü Prefabrik Barınma Evi

Sıcak bölgelerde gerçekleştirilecek projelerde güneş yükü, havalandırma ve iç ortam sıcaklığının kontrolü önem taşır.

Pencere yönleri, yapıların saha içerisindeki konumu, gölgeleme imkanları, yalıtım sistemi ve soğutma seçenekleri proje bölgesinin iklimine göre değerlendirilmelidir.

Soğuk İklimler İçin Dörtlü Mülteci Evi

Soğuk iklim projelerinde duvar ve çatı yalıtımı, kapı-pencere sistemi, ısıtma altyapısı, kar ve rüzgar şartları teknik projelendirme aşamasında dikkate alınmalıdır.

Konutların teknik özellikleri kullanılacağı ülke veya bölgenin gerçek iklim verilerine göre belirlenmelidir.

Dörtlü Mülteci Evi İçin Su ve Kanalizasyon Altyapısı

Bir yapı içerisinde dört ayrı banyo bulunması nedeniyle temiz su ve atık su altyapısının konut yerleşimiyle koordineli planlanması önemlidir.

Yüksek adetli projelerde her yapı bloğunun bağlantı noktaları master planda önceden belirlenerek altyapı hatlarının daha düzenli oluşturulması sağlanabilir.

Toplu Yerleşimde Elektrik Altyapısı

Her hanenin aydınlatma, priz ve günlük elektrik ihtiyacı dikkate alınarak yerleşimin toplam elektrik yükü hesaplanmalıdır.

Yüksek adetli projelerde ana dağıtım sistemi, tali panolar ve yapı bağlantıları konut yerleşim planına göre projelendirilmelidir.

Dörtlü Konutlarla Birlikte Hangi Sosyal Yapılar Planlanabilir?

Uzun süreli toplu barınma alanlarının yalnızca konut birimlerinden oluşması yeterli olmayabilir. Projenin büyüklüğüne göre farklı sosyal ve teknik yapılar da yerleşime dahil edilebilir.

  • Okul ve eğitim birimleri,
  • Sağlık merkezi,
  • İdari ofisler,
  • Güvenlik yapıları,
  • Yemekhane ve mutfaklar,
  • Depolar,
  • İbadet alanları,
  • Sosyal tesisler,
  • Teknik bakım birimleri,
  • Ortak kullanım alanları.

Uluslararası İnsani Yardım Projelerinde Kullanımı

Dörtlü prefabrik mülteci konutu, yüksek adetli uluslararası projelerde standart konut modülü olarak değerlendirilebilir.

Uluslararası projelerde yalnızca üretim değil; proje ülkesine sevkiyat, gümrük süreçleri, liman veya kara yolu bağlantıları, saha depolama ve montaj organizasyonu da bütünleşik olarak planlanmalıdır.

Dörtlü Mülteci Evi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Dörtlü mülteci evi fiyatları yalnızca 137 m² toplam yapı alanı üzerinden belirlenmez. Projenin teknik şartnamesi, sipariş miktarı ve teslim kapsamı toplam maliyet üzerinde etkilidir.

Fiyatlandırmada aşağıdaki unsurlar dikkate alınabilir:

  • Toplam yapı adedi,
  • Duvar ve çatı sistemi,
  • Yalıtım seviyesi,
  • Kapı ve pencere özellikleri,
  • Elektrik tesisatı,
  • Sıhhi tesisat,
  • Banyo donanımları,
  • İklime özel teknik uygulamalar,
  • Proje ülkesi,
  • Nakliye yöntemi,
  • Montaj kapsamı,
  • Hedef teslim programı.

Yüksek Adetli Projelerde Birim Fiyat Nasıl Hesaplanır?

100, 250 veya 500 adet gibi yüksek miktarlı projelerde birim konut maliyetinin belirlenebilmesi için ürün teknik şartnamesinin ve toplam sipariş miktarının kesinleşmesi gerekir.

Aynı 137 m² yapı planı farklı yalıtım, elektrik, sıhhi tesisat veya iç donanım şartlarına sahip olduğunda proje maliyeti değişebilir. Bu nedenle fiyatlandırmanın proje bazında hazırlanması daha sağlıklı olur.

137 m² Dörtlü Mülteci Evi Hakkında Kısa Cevaplar

Dörtlü mülteci evi kaç metrekare?

Modelin toplam yapı alanı 137 m²'dir.

Dörtlü mülteci evinde kaç bağımsız konut var?

Yapı içerisinde dört ayrı yaşam birimi bulunmaktadır.

Her aile için ayrı yatak odası bulunuyor mu?

Evet. Her yaşam biriminde 9,145 m² büyüklüğünde bağımsız yatak odası bulunmaktadır.

Her hanenin kendi banyosu var mı?

Evet. Dört yaşam biriminin her birinde 3,376 m² büyüklüğünde ayrı banyo vardır.

Her yaşam alanı kaç metrekare?

Her hanede 16,311 m² büyüklüğünde bağımsız yaşam alanı bulunmaktadır.

Dörtlü mülteci evinin ölçüleri nedir?

Yapı 17,670 metre uzunluğa, 7,730 metre genişliğe ve 2,500 metre yüksekliğe sahiptir.

Bir dörtlü yapı kaç haneye hizmet eder?

Her yapı dört bağımsız yaşam biriminden oluştuğu için dört farklı hane için kullanılabilir.

100 adet dörtlü mülteci evi kaç konut oluşturur?

100 adet dörtlü yapı toplam 400 bağımsız yaşam birimi oluşturur.

1.000 hanelik proje için kaç dörtlü yapı gerekir?

Yalnızca dörtlü model kullanılacaksa teorik olarak 1.000 bağımsız hane için 250 adet yapı gerekir.

500 adet dörtlü yapı kaç hane kapasitesi oluşturur?

500 adet yapı toplam 2.000 bağımsız yaşam birimi oluşturur.

Dörtlü mülteci evi farklı ülkelerde kullanılabilir mi?

Projenin gerçekleştirileceği ülkenin teknik, iklim, lojistik ve mevzuat şartlarına göre gerekli değerlendirmeler yapılarak proje planlanabilir.

Dörtlü mülteci evi fiyatı nasıl öğrenilir?

Proje ülkesi, toplam yapı adedi, teknik şartname, teslim süresi, nakliye ve montaj kapsamı belirlendikten sonra proje bazlı fiyat çalışması hazırlanabilir.

137 m² Dörtlü Mülteci Evi İçin Proje Teklifi Alın

137 m² Dörtlü Mülteci Evi; dört bağımsız yaşam alanı, dört yatak odası, dört banyo ve dört holü tek yapı bloğunda bir araya getirerek yüksek adetli barınma projelerinde dört farklı haneye bağımsız yaşam imkanı sunan prefabrik konut çözümüdür.

Mülteci kampı, insani yardım, afet sonrası barınma veya geniş ölçekli toplu yerleşim projenizde ihtiyaç duyulan hane sayısını, proje ülkesini, teknik şartnameyi ve hedef teslim programını paylaşarak üretim, lojistik ve saha uygulamalarına yönelik proje teklifi talep edebilirsiniz.

137 m² Dörtlü Mülteci Evi projeniz için teklif alın

En Çok İncelenenler