Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.
Geri Dön

Prefabrik Ev Satın Alırken Bilmeniz Gereken 10 Madde

Karmod 05.09.2022

Öncelikle prefabrik ev sisteminin özellikle müstakil konut sahibi olmak isteyenler için çok sayıda öne çıkan avantaja sahip olduğunu vurgulayalım. Bu yazımızda belirtilen avantajları tam anlamıyla yaşayabilmeniz için prefabrik ev satın alırken bilmeniz gereken hususları sıralamak istedik. Bunlar arasında en önemli seçim firma tercihi kuşkusuz. Profesyonel bir firma ile ev sahibi olduğunuzda yaşadığınız mutluluk yıllarca devam edecektir. Firma seçimiyle beraber prefabrik ev satın alırken diğer önemli noktalara da bu yazımızda bahsetmeye çalışacağız.

1- Güvenilir Bir Firma Seçimi Çok Önemli

Prefabrik ev satın alacağınız firmanın sektörde uzun yıllar denetimi olan güvenilir bir marka olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Bununla beraber üretici firma olması ve gerçekleştirdiği üretimi yeni teknolojilerle gerçekleştirmesi evin kalitesi ve fiyat avantajı açısından son derece önemli.

Şimdi firmanın bu özelliklerinin size neler kazandıracağını ve bu durumlarını kolayca öğrenebilmeniz için bazı ipuçları vermeye çalışacağız. Her şeyden önemlisi prefabrik ev, konut sahibi olmak için çok kolay ve yenilikçi bir sisteme sahip. Güvenilir bir prefabrik ev sahibi olmak için tasarım ve üretimini sektöründe uzmanlaşmış bir firmanın yeni teknoloji kullanımıyla yapıyor olması çok önemli husus. Prefabrik konut sektöründe profesyonelleşmiş markalar tasarımlarını özel bilgisayar yazılımı kullanarak uzman teknik personellerce gerçekleştirir. Tasarım aşamasında evin fonksiyonel kullanımdaki planı, yapı güvenliği kazandıran statik hesaplamaları, yangın güvenliği uygulamaları, güvenli elektrik ve su tesisat sistemleri hazırlanmaktadır. Yetkin olmayan kişi ve firma üretimlerinde bu husus çoğunlukla ihmal edilmekte ve yapı güvenliği tehlikeye girebilmektedir. Firmanın teknolojisi açısından önemi ise üretimde ortaya çıkar. Prefabrik yapı teknolojileri günümüzde son derece gelişmiş olup profesyonel firmalar özel makinelerde kaynaksız cıvatalı sistem kullanarak üretim gerçekleştirmektedir. Çok geçmişte kalan kaynaklı üretim sistemi yapı güvenliğini riske atan bir uygulama şeklidir. Bu nedenle yeni nesil teknoloji ile üretim yapan üretici firmalardan ev alınması ergonomi ve yapı güvenliği açısından oldukça önemli.

Peki prefabrik üretici firmanın uzmanlığı ve kullandığı teknolojileri nasıl öğrenebiliriz?

Bunu öğrenebilmek bazı püf noktalarını bilirseniz oldukça kolay. Öncelikle ilk olarak firmanın web sitesini incelemekle işe başlayabilirsiniz. Türkiye ve dünya genelinde gerçekleştirdiği proje içeriklerini inceleyerek firma tecrübesini, uzmanlığını kolayca anlayabilirsiniz. Gerçekleştirdiği toplu konut projeleri varsa firmanın büyüklüğü açısından bu önemli bir kıstas olabilir. Çünkü büyük projeler ancak uzman ekiple ve yeni teknolojilerle gerçekleştirilebilir.

Firmanın fabrika üretim tesislerini ziyaret etmeniz firma uzmanlığını ve kabiliyetini anlama açısından önemli bir fikir verecektir. Firmanın fabrikası bulunduğunuz semt veya ile çok uzakta ise bunu öğrenmenin de farklı yolları bulunuyor. Örneğin Google haritalar üzerinden fabrika sahasını önünden geçtiği cadde boyunca görüntüleyerek kolayca fikir sahibi olabilirsiniz.

2- Sözleşmede belirtilen teknik özellikleri mutlaka inceleyin

Prefabrik ev satın almadan önce mutlaka farklı firmalardan fiyat alıyorsunuz. Bu fiyatlar arasında bariz farklar gözünüze çarptığında ilk incelemeniz gereken yer altına imza atacağınız sözleşmede yer alan şartlar ve teknik detaylar olmalı. Örneğin prefabrik evde kullanılan sac kalınlığı genel olarak 1,2 mm kalınlıkta seyrederken bazı firmalar maliyeti ucuzlatma adına bu kalınlıkları 1 mm, 0,8 mm, 0,7 mm gibi güvensiz ölçülere çekebilmektedir. Yapı güvenliğini sağlayan çelik direkleri ifade eden H’lardan çatı makaslarına kadar bu kalınlıklar fiyatı etkilemektedir. Çift ısı camlı PVC pencere kullanımı, açılır kanatlarında boydan boya ispanyolet kilit kullanımı detay gibi gözükse de fiyatı etkilemektedir. Elektrik tesisatında kullanılan kabloların kalınlığı, sigorta amper standardı veya markalı üretimlerin kullanılması hem fiyatı hem de yangın güvenliğini doğrudan etkiler. Yine duvar panel kalınlığı sözleşmede yazılan hususlar arasında yer alır. Standart olarak 10 cm dış 6 cm iç duvar kalınlığı vardır. Duvar blokları özel levhalar arasına eps köpük kullanılarak hazırlandığından eps köpüğün dansite yoğunluğu maliyeti etkileyen özellikler arasında yer alır.

Sözleşmede fiyatı doğrudan etkileyen bazı opsiyonel uygulamaların tamamı yer alır. Sözleşmeyi tam olarak okuduğunuzda firma sorumluluğunun yanı sıra sizin yapmanız gereken uygulamaları tam olarak anlamış olursunuz. Örneğin nakliye fiyata dahil mi hariç mi? Montajcı ve boyacıların konaklama ve yeme içme giderleri firmaya mı yoksa size mi ait? Sözleşme standart üretimli bir evi mi yoksa kaplamalı (Standart üretimli duvarlar müşteri isteğine bağlı olarak içten ve dıştan ekstra mantolama kaplamaları yapılabilmektedir.) bir evi mi kapsıyor? bunlar sözleşmede net olarak belirtilen önemli hususlar olduğundan imza öncesi mutlaka okuyarak soru işaretlerini ortadan kaldırın.

Bununla birlikte kaplamalı bir ev tercihinde bulundunuzsa şayet bu konu da sözleşmede yazılmış mı kontrol mutlaka kontrol edin. Aksi durumda kaplamalı bir ev parası ödemişken standart bir evle karşılaşabilirsiniz.

Sözleşmede yazan müşteri yükümlülüğündeki işler en çok yanlış anlaşılan konular arasında

Prefabrik ev uzun ömürlü konut modeli olmanın yanı sıra hızlı üretim ve kurulum gibi önemli bir üstünlüğe sahiptir. Ancak burada sözleşmede yazan bazı konulardaki dikkatsizlik önemli yanlış anlama sorunlarına yol açabilmektedir. Bu yanlış anlamaları gidermek için öncelikle aşağıda sıralayacağımız konuların ayrı bir anlaşma maddesi yoksa müşteri yükümlülüğünde olduğunun bilinmesi gerekir.

Sözleşmede müşteri yükümlülüğüne bırakılan hususlar

 • Prefabrik konutun nakliye bedeli
 • Evin kurulumun yapılacağı zemin betonunun hazırlanması
 • Kurulum günlerince montaj ekiplerinin konaklama ve yemek giderlerinin karşılanması
 • Boya günlerince boya ekiplerinin konaklama ve yemek giderlerinin karşılanması
 • Kurulum sonrası zemin şapının atılması
 • Islak zemin fayans uygulamalarının yaptırılması
 •  Vitrifiye malzemeleriyle musluk, batarya gibi armatürlerin montajı
 • Atık ve temiz su tesisatları ile elektriğin ana şebekelere bağlantısının yaptırılması
 • Mutfak dolabının yaptırılması ve montajı

gibi hususların müşteri yükümlülüğünde gerçekleştirilen uygulamalar olduğu sözleşmeye yazılır. Yukarıda belirtilen hususlarla ilgili sözleşmede belirtilen aksine bir husus yoksa standart uygulama bu şekilde gerçekleştirilir.

3- Satış Sonrası Destek

Prefabrik evlerde en önemli konulardan biri de satış sonrası destek konusudur. Bu nedenle ev satın alacağınız firmanın satış sonrası destek hizmetinin bulunup bulunmadığını mutlaka öğrenin. Satış sonrası destek hizmeti, evi kullanacağınız uzun yıllar boyunca sizin işinizi oldukça kolaylaştıracak. Kurulum sonrası yaşanabilecek olası olumsuzluklarda satın aldığınız firmanın satış sonrası destek hizmeti bulunuyorsa garanti kapsamında yaptırmanız mümkün. Aksi durumda merdiven altı çalışan firmalarla yaşadığınız sorunları çözmeniz mümkün olmayabilir. Yaşadığınız en basit sorunda bile farklı ustalar çağırarak ekstra maliyetler ödemek durumunda kalabilirsiniz.

4- Profesyonel ekip ve nitelikli personelli firma tercihiyle prefabrik evde en iyi konfor

Prefabrik ev satın aldığınız firmanın profesyonel ekiplerle çalıştığını bilmeniz size her aşamada ayrıcalıklar yaşatacak. Satın almadan üretime, sevkiyattan montaja, boyadan satış sonrası destek hizmetlerine profesyonel firma ile iş yapmanın ayrıcalığını her zaman hissedersiniz. Profesyonel ekiplere sahip firmalar en iyi ve en güvenli tasarımları beğeninize sunar. Modern tesislerde kısa sürede yeni teknolojilerle evinizi üreterek sevke hazırlar. Araca yüklenen eviniz kurulum yerine ulaştığında profesyonel montaj ekiplerini sahada hazır görürsünüz. Aynı gün araçtan indirilen evin profesyonel montaj ekiplerince kurulumu başlar. Duvardan çatıya, elektrikten su tesisatlarına, kapıdan pencereye projeye tam uygunlukta yeni evinizin profesyonel ekiplerce kurulumu yapılır. Kurulum sonrası gelen profesyonel boya ekiplerince iç ve dış boyası yapılarak kullanımınıza hazır teslim edilir.

5- Üretim ve malzeme kalitesini mutlaka araştırın

Prefabrik yapı sektöründe irili ufaklı çok sayıda firma üretim yapıyor. Prefabrik ev üretiminde malzeme kalitesinden önce öne çıkan iki önemli husus var. Bunlardan biri tasarım yapı güvenliği uygulamalarının uzman ekiplerce yapılıyor olması. Diğer husus ise üretim şekli. Yeni nesil teknolojilerin kullanıldığı kaynaksız üretim modeli yapı ömrü ve güvenliği için oldukça önemli. Çünkü sektörde hala kaynak kullanımı gibi geleneksel yöntemlerle üretimin de yapılıyor oluşu bir gerçek. Hatta kutu profiller birbirine kaynatılarak güvensiz evler de üretilmektedir. Güvenli prefabrik eve yeni nesil teknoloji kullanımıyla üretim gerçekleştiren markaları tercih ederek kolayca sahip olabilirsiniz.

Üretimde kullanılan malzeme kalitesi açısından prefabrik ev üreten firmalar arasında öne çıkan farkların bulunduğu bir gerçek. Burada ilk olarak önerimiz güvenilir firmaların kalite avantajlarıyla prefabrik ev sahibi olmanızdır. En önemli konulardan biri taşıyıcılarda kullanılan özel çelik metal kalınlığı. Güvenli prefabrik evlerin H taşıyıcılarında güvenlik standartlarında 1,2 mm kalınlıkta metaller kullanılmaktadır. Buna rağmen 1 mm ve altı kalınlıkta metal kullanımıyla güvensiz ev üreten firmaların da varlığı bir gerçek.

Duvar panel kalınlığı ve iç eps dolgu dansite yoğunluğu, çelik kapı kalitesi, iç oda kapı kalitesi, pvc çift camlı pencere kalitesi gibi önemli malzemelere de sözleşmede dikkat etmek gerekir. Elektrik ve su tesisat malzemelerin kalite ve güvenliği, uygulamanın projeye tam uygunlukta gerçekleştiriliyor oluşu oldukça önemli.

6- Prefabrik Evlerin Bakımı Oldukça Kolay

Betonarme tarzı konut modellerinde olduğu gibi prefabrik evlerde bazı standart bakımları zamanla ister. Montaj ve işçilik hataları gibi garanti kapsamında uygulamaların bakımı üretici firma tarafından yapılır. Bunun dışında yıllar geçtikçe bakımı gereken boya gibi uygulamaların bakım ve tamiri müşteri sorumluluğunda gerçekleştirilir. Evin iç ve dış boyası yıpranma durumuna göre belirli yıl aralıklarında tekrar yapılmasına ihtiyaç duyar. En iyi kalitede musluk veya aydınlatma armatürleri kullanılsa bile bunlar zamanla damlatma yapabilir veya yanma işlevini kaybedebilir. Bunların da diğer konut modellerinde olduğu gibi arızaları giderilerek bakımları yapılabilir. Yağmur suyu derelerinin belirli aralıklarla temizliğinin yapılması kullanım ömrünü artıracaktır.

7- Tasarım alternatifleri prefabrik evlerde

Prefabrik evler genel olarak tek katlı ve iki katlı dubleks planda tasarlanır. Konfor beklentisine göre oda büyüklükleri ve sayısıyla dış kaplama uygulamaları yapılmaktadır. 28 m2 hobi evinden 200 m2’lerin üzerine çıkan büyüklükte prefabrik evler modern mimaride tasarlanıp üretilmektedir. Tek katlı veya iki katlı çok sayıda yenilikçi modelin seçim tercihi tamamıyla kullanıcıya bırakılmıştır. Müstakil konutla beraber opsiyonel özel iç ve dış kaplama uygulamalarıyla villa konfor beklentileri prefabrik ev modeliyle en iyi şekilde karşılanabilmektedir.

Karmod prefabrik evlerin tasarımıyla birlikte yapı güvenliği uygulamaları özel yazılım bilgisayar sisteminde gerçekleştirildiğinden son derece güvenli evler beğeniye hazır sunulmaktadır.

8- Kat Sayısı Seçimi

 

Prefabrik evlerde en çok tercih edilen konut modeli tek katlı ve 2 katlı dubleks konutlar olmaktadır. Özel tasarım isteklerinde üç katlı prefabrik ev modelleri de hazırlanabilmektedir. Tek katlı ve iki katlı modellerde çok sayıda tasarım bulunmaktadır. Hangi ev modelini seçeceğinizi kullanım beklentiniz ve aile kişi sayısına göre seçkin modeller arasından kolayca belirleyebilirsiniz. Türkiye genelinde en çok tercih edilen modeller arasında 2+1 plandaki 64 m2 ve 82 m2 evlerle 3+1 plana sahip 100 m2 konut modeli yer almaktadır.

9- Prefabrik Evlerin Teslim Süresi

Prefabrik evlerin teslim süresi en çok merak edilen hususlar arasında yer almaktadır. Yapı modelinin çok hızlı üretim ve kuruluma sahip olması ayrı bir merak uyandırmaktadır. Öncelikle prefabrik evlerin hızlı üretilebilmesinde öne çıkan temel etken bu evlerin modern fabrika tesislerinde yeni nesil teknolojilerle ön üretimli olarak hazırlanabilmesidir. Duvardan çatıya, kapıdan pencereye, elektrikten su tesisatına tüm malzeme ve ekipmanlarıyla fabrikada hazırlanıyor.

Tüm modellerde tek veya iki katlı fark etmeksizin üretim planlanan süreç dahilinde en geç bir hafta içerisinde tamamlanıyor. Sahadaki kurulum süresinde ise evin tek katlı veya iki katlı oluşu ile ekstra kaplama uygulamalarının bulunup bulunmaması gibi faktörler etken olmaktadır.

Örnek vermek gerekirse 82 m2 2+1 evin üretimi normal iş planlamasında en fazla 1 hafta içerisinde tamamlanır. Üretim sonrası tıra yüklenen ev üretim tesisi yakınlığına göre 1 ila 3 gün içerisinde nakledilir. Nakliyenin tamamlandığı gün sahada hazır olan montaj ekipleri bu evi maksimum 3 gün içerisinde kurulum yaparlar. Kurulum sonrası sizin yapmanız gereken ıslak zemin ve şap uygulamalarını yaptırmanız. Bu işlemleri önceden ustalarınızı organize ederseniz maksimum 1 haftalık süre içerisinde hazırlatmış olursunuz. Şap sonrası için boya için ev satın aldığınız firmadan boya ekip talebinde bulunabilirsiniz. Ortalama olarak evinizin iç ve dış boyası ise 2 günde tamamlanarak kullanımınıza hazır teslim edilir. Bir başka ifadeyle sözleşme ile birlikte satın aldığınız 82 m2 evin içerisine oturabilmeniz için üretimden boyaya kadar 20 ila 25 günlük süre yeterli olacaktır. Bu süreyi uzun ömürlü konforlu bir ev için son derece mükemmel bir zaman olarak değerlendirmek gerekir.

10- Uzun Ömürlü Prefabrik Evler

Prefabrik evlerin tasarımı özel yazılımlı bilgisayar programları kullanılarak bilgisayar sisteminde uzmanlarca gerçekleştirilir. Aynı aşamada yapıya uzun ömür kazandıran statik hesaplamaları, güvenli elektrik ve su tesisat projeleri de uzmanlarca hazırlanır. Evin üretimi bu projeler kapsamında modern tesislerde teknolojik makineli bant hatlarında gerçekleştirilir. Üretiminde kullanılan malzemelerin tamamı kaliteli üretim yapan tedarikçilerden gerçekleştirilir. Kurulumu onaylı statik projesi başta olmak üzere elektrik ve su tesisatlarına kadar proje dahilinde profesyonel ekiplerce yapılır. Güvenli projeler, teknolojik üretim, kaliteli malzeme kullanımı ve profesyonellerce kurulum prefabrik evleri uzun ömürlü en güvenli konut modelleri arasına katmıştır.

Neden Prefabrik Ev Satın Alırken Karmod'u tercih etmelisiniz?

 • Karmod 1986 yılından bugüne hazır yapı sektöründe üretim gerçekleştiren lider markadır.
 • Sektördeki başarısını 130’u aşkın ülkeye gerçekleştirdiği ihracatıyla ortaya koymuştur.
 • Irak’ın Başkenti Bağdat ve Kut şehirlerinde Dünyada tek seferde gerçekleştirilen en büyük toplu konut projesi olan 1884 konutluk dev projeyi 7 ayda tamamlamıştır.
 • Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Başkenti Kinşasa ile Mbuji Mayi şehirlerinde 1200 konutluk dev projeyi 90 günde tamamlayarak teslim etmiştir.
 • Her yıl 1000’lerca aileyi uzun ömürlü, güvenli prefabrik konutlarla yeni ev sahibi yapan Karmod ev tasarımlarını özel yazılım programlar kullanarak uzmanlarca gerçekleştirmektedir.
 • Karmod evler modern tesislerde yeni nesil teknolojiler kullanılarak kaynaksız cıvatalı sistemle üretilmektedir.
 • Karmod ev üretiminde duvardan çatıya, kapıdan pencereye en iyi kalitede malzemeler tercih edilerek kullanılmaktadır.
 • Elektrik ve su tesisat malzemelerinde sektörlerinde kaliteleriyle öne çıkan markaların üretimleri özellikle tercih edilmektedir.
 • Modern tesislerde üretilen prefabrik ev güvenli şekilde sahaya sevk edilerek profesyonel montaj ustalarının en iyi işçilikleriyle kurulum yapılarak teslim edilmektedir.
 • Kaliteli modern üretim ve profesyonel işçilik uygulamalarıyla Karmod ev uzun yıllar güvenle kullanılır.
 • Karmod evler satış sonrası servis hizmetleri kapsamında inşa edilerek müşterilere tam güven kazandırılmaktadır.

Prefabrik Ev Alacak Müşterinin Yapacağı İşler Neler?

Karmod'u Tercih Eden Mutlu Müşterilerimiz

SIK SORULAN SORULAR

Prefabrik evler pahalı mıdır?

Prefabrik evlerle ilgili en çok merak edilen konulardan biri de evlerin fiyatlarının pahalı olup olmamasıyla ilgili. Merak edenler için prefabrik evlerin pahalı olmadığını hemen söyleyebiliriz. Prefabrik ev fiyatlarının betonarme gibi konut modellerine göre en az yüzde 30 oranında çok daha ekonomik olduğunu vurgulayalım. Prefabrik evleri ekonomik kılan iki önemli etken var. Bunlardan biri bu evlerin ön üretimli olarak teknolojik makinelerle donatılı modern fabrika tesislerinde üretiliyor oluşu. Üretim aşaması hiçbir malzeme israf edilmeden organize işçiliklerle gerçekleştiriliyor. Modern üretim avantajı fiyatların uygun oluşuna yansıyor. Prefabrik ev fiyatlarını uygun hale getiren diğer önemli faktör ise duvardan çatıya, elektrikten su tesisatına, kapıdan pencereye, boyaya kadar her işçiliğin tek bir uzman ekip tarafından gerçekleştirilmesi. Komple montaj işçiliğindeki bu uzmanlaşma prefabrik ev fiyatlarının çok ucuz olmasında en önemli etkenler arasında.

Prefabrik evde yaşayanlar nelere dikkat etmeli?

Prefabrik ev yaptıranlar öncelikle en güvenli konut modellerinden birine sahip olduklarını bilsinler ve bu durumun keyfini çıkarsınlar. Prefabrik evlerde yaşayanlar üretici firmanın kendilerine vermiş oldukları kullanma talimatına göre hareket ettiklerinde yeni evlerini uzun yıllar güvenle kullanılabilir. Kullanım kılavuzunda belirli yıl aralıklarıyla yapılacak iç ve boyaların ne şekilde yapılacağı, çatı derelerinin bakımı gibi standart bakımlar detaylı olarak belirtilmiştir.

Prefabrik evler deprem bölgesi risk kriterine göre inşa edildiğinden depreme güvenlidir. Elektrik tesisatı özel projeli ve bu projeye dahilinde profesyonel ekiplerce sahada uygulandığından tam yangın güvenliğine de sahiptir. Prefabrik evlerin bakımı klasik betonarme binalara benzerdir. İç boyası kullanım şekline göre belirli yıl aralıklarında yeniden boyandığında her zaman ilk günkü görünümü kazanır. 

Prefabrik ev sağlam olur mu?

Prefabrik evler kullanılacağı bölge deprem risk haritasına göre özel projelendirilip statik hesaplamalarla üretildiğinden sağlam ve güvenli konut modelidir. Ömrü 30 ila 50 yıl arasında değişmekte olup standart bakımlarının yapılması durumunda yüzyılı bulan zaman diliminde güvenle kullanılır.

Prefabrik evlerde soba yakılır mı?

Prefabrik evlerin ısıtmasında soba kullanılabilmektedir. Odun veya kömür sobalarının tamamı prefabrik evde kullanılabilir. Bunun için hangi odada soba kullanacaksanız o odanın duvarına baca deliği açtırmanız gerekir. Satın alma aşamasında belirtmeniz durumunda montaj ekipleri evi kurarken baca deliğini de almaktadırlar.

Prefabrik ev mi beton ev mi?

Prefabrik ev betonarme eve göre çok sayıda önemli avantaja sahiptir. Prefabrik ev betonarme evlere göre en az %70 daha kısa sürede inşa edilir. Prefabrik ev fiyatları betonarme konut modeline göre en az %30 daha ekonomiktir. Prefabrik evin ısı yalıtımı betonarme evlere göre daha yüksektir. Kullanım ömrü betonarme evlerden daha uzun süreli olabilmektedir. Belirtilen avantajlar göz önünde bulundurulduğunda prefabrik ev betonarme evden daha üstün özelliklere sahiptir.

Prefabrik evlere doğalgaz veriliyor mu?

Belediye veya Çevre ve İklim Değişikliği İl Müdürlüklerinden alınan ruhsatla inşa edilen prefabrik evler doğalgaz iznine de sahip olmaktadır. Prefabrik evlere doğalgaz bağlatmak için evin bulunduğu ildeki gaz dağıtım işletmesine başvurarak bilgi alabilirsiniz.

Çelik ev ile prefabrik ev arasındaki fark nedir?

Her iki evin yapı güvenliği özel çelik karkas metallerle sağlanmaktadır. Bununla birlikte çelik ev ile prefabrik evi birbirinden ayıran en önemli fark çelik karkas kullanım oranıyla ilgilidir. Prefabrik evlerin taşıyıcı direklerinde çelik metaller kullanılırken duvarlarında çelik evden farklı olarak 10 cm kalınlıkta levha bloklar kullanılır. Çelik evle prefabrik evi ayıran detay duvar bloklarından kaynaklanıyor. Çelik evlerin duvarlarında ise tamamıyla çelik karkaslar kullanılarak üretilmektedir.

Konteyner ev mi prefabrik ev mi?

Müstakil ev tercihlerinde kullanılan konteyner ve prefabrik ev modelinin birbirini avantajlı kılan farklı yönleri bulunmaktadır. Prefabrik ev konteyner evlere göre daha yüksek konfora sahiptir. Konteyner evlerin fiyatları ise prefabrik eve göre daha ekonomiktir. Konteyner ev sevk edildiği gün araçtan indirilir indirilmez oturuma hazır hale gelir. Prefabrik ev hızlı üretim ve kurulum avantajına sahip olsa da kullanım yerinde oturuma hazır hale gelmesi için ortalama 20 gün gibi bir süreye ihtiyaç duyar.

Konteyner ev dayanıklı mı?

Yeni nesil teknolojilerle kaynaksız cıvatalı sistemle üretilen konteyner ev uzun ömürlü kullanımda dayanıma sahiptir. Paslanmaz yüksek galvanizli özel fırın boyalı metalleri çürümeden kullanılır. Tamamıyla sandviç panel duvar ve çatı sistemiyle enerji tasarrufu sağlayan yüksek yalıtım performansıyla öne çıkar.

Ev alırken hangi cephe tercih edilmeli?

Ev satın alırken ön cepheyi güney yönde kurulması ve arka kısmının kuzeye bakması her açıdan avantajlıdır. Evlerde pencereler genelde ön cephede yoğunlaştığından güneye kurulan evler en iyi güneş alarak sağlıklı yaşama katkı sağlar. Güney cephe evin soğuk havalarda ısıtılmasını kolaylaştırırken gün ışığından en iyi şekilde faydalanmayı sağlar. Evin arka cephenin kuzeye gelmesi soğuk esintili rüzgarlardan ev içerisini korur.

Biz Sizi Arayalım

Size daha iyi hizmet verebilmek için kuramsal ve özel mimari planlarınız, projeleriniz ve ürün şartnamenizle ilgili soru ve detayları info@karmod.com mail atarsanız en kısa zamanda talebinize hızlı dönüş yapılacaktır.

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız