Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

Ahşap Evler

Klasik betonarme yapı sisteminin kent yaşamında ve çevresel değerlerde açtığı tahribat o kadar gözle görülür oldu ki bu tahribat modern insanı farklı ev arayışlarına yöneltti. Tabi ki bu tepkide en kolay çıkış yolu doğal olarak bilinene yani Ahşap evlere doğru gerçekleşti. Ahşap evlere ilgi adeta çarpık kentleşme ve hızla kirlenen çevreye karşı belki de bir tepki olarak insanın doğaya ve doğala dönüşünün bir simgesi oldu.

Peki betonarmeye olan bu tepkinin yol açtığı ahşap eve olan bu yönelim bir ilgiden öteye geçebildi mi? Doğru söylemek gerekirse hayır. Bundaki en önemli çıkmaz günümüzde büyükşehirlerde yoğunlaşmış nüfusa ahşap ev modelleriyle konut veya toplu konut üretiminin mümkün olmaması. İstanbul’u göz önünde bulundurarak konuyu anlamaya çalışalım. 16 milyon resmi nüfus (ki bu rakamın gayri resmi olarak 20 milyon olduğu yönünde tahminler de var) coğrafi olarak çok dar bir alanda birikmiş durumda. Aile ortalaması üzerinden basit bir hesapla bu nüfusa 5 milyon müstakil konut yapmanız gerekecek ki mevcut coğrafyayı tamamen konuta ayırsanız bile mümkün gözüken bir durum olmadığını hemen fark ederiz.

Bu tespitleri yaptıktan sonra öneriden önce ahşap ev modeline kıyaslayarak biraz daha yakından bakmakta yarar var. Klasik mimarinin ürünü olan betonarme sistemi ahşap evlerle kıyaslandığında çok ağır, hantal yapılardır. Üstelik çevresel sorun olarak betonun dönüştürülemez oluşu da oldukça büyük bir problem. Ahşap evlere göre betonarme evler 5 kat daha ağırdır. Hafif yapı özelliği deprem kuşağında bulunan bölgeler için ahşap ev önemli bir avantaja sahiptir. Betonarme evlerin ise deprem bölgeleri için çok yıkıcı ve öldürücü etkisi herkes tarafından bilinen bir durum. Örneğin deprem kuşağında yer alan ABD’de yer alan Kaliforniya'daki evlerin yüzde 99'u ahşaptan yapılmıştır.

Ahşap evler yüksek yalıtıma sahip

Ahşap evler betona göre 16 kat daha fazla izolasyon değerine sahiptir. (1 cm ahşap = 16 cm beton kalınlığı). Bu durum ahşap evleri daha yüksek ısı ve ses izolasyonuyla benzersiz ev modeli haline getiriyor. Yapılan araştırmalar yangın esnasında ahşap taşıyıcı karkasın dayanma sürelerinin betonarme yapılardan daha uzun süreli olduğu tespit edilmiş. Ahşap karkas ortalama bir saat ayakta kalarak can kurtarmaktadır.

Aynı zamanda ahşap evler insan psikolojisine en uygun konut modelidir de. Ahşap konutlarda yaşayanlar diğer konut modellerinde yaşayanlara göre psikolojik ve fizyolojik olarak kendilerini çok daha sağlıklı konumda hissederler. Çağımızın kronik hastalıklarından astım, romatizmaya bağlı eklem hastalıkları, böbrek hastalığı ve dolaşım bozuklukları üzerinde ahşabın olumlu etkileri yapılan araştırmalarda saptanmıştır. Ahşap ev nefes alarak insanı rahatlatır. Ahşaba okunmak insan üzerindeki elektriği alır.

En çok merak edilen 1.5 katlı ahşap ev modelleri

Doğada ev sağlıklı bir ev sahibi olmak isteyenlerin en çok merak edilen 1.5 katlı ahşap ev modelleri. Köyüne veya şehirden uzak doğaya yakın meskun mahallerde ev yapmak isteyenler en çok ahşap ev fiyatlarını sorguluyor.