Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

Türkan Şoray İlkokulu

Kullanım Amacı Okul
Yapı Modeli Panel Sistem Prefabrik Yapı
Yapı Adedi İki Katlı 1 Blok
Toplam Metraj 697 m²
Proje Yılı 2021
Kullanılacak Bölge Rumelihisarı, Sarıyer, İstanbul, Türkiye
Tamamlanma Zamanı 34 Gün
Şu anda 15 misafir bu projeyi inceliyor

Türkan Şoray İlkokulu Prefabrik Bina ile Yenilendi

İstanbul Sarıyer Rumelihisarı’nda bulunan önceki binası eskimiş olan Türkan Şoray İlkokulu prefabrik bina ile yenilendi. Uzun ömür ve güvenli yapı modeliyle öne çıkan prefabrik yapı sistemi okul binalarının kısa zamanda yenilenmesinde özellikle tercih ediliyor. Mevcut eski binanın güvenli kullanım işlevini yitirmesi üzerine okulun yeniden inşası gündeme geldi. 2020 yılında yeni binanın prefabrik yapı modeliyle inşa edilmesine karar verildi. 2021 bahar döneminde inşasına başlanan prefabrik okul binası 2021 – 2022 eğitim döneminin başlangıcında hizmete alındı.

13 derslikli prefabrik okul 34 günde teslim

Güvenli ve uzun ömürlü bina modeliyle öne çıkan prefabrik yapı son yıllarda eğitim binalarında yoğun olarak kullanılıyor. Özellikle acil ihtiyaç duyulan okul ve derslik açıklarının kapatılmasında prefabrik okul hızlı üretim ve inşa süreçleriyle büyük avantaj sağlıyor. Rumelihisarı’nda prefabrik yapı modeli kullanılarak inşa edilen 697 m2 büyüklüğe sahip Türkan Şoray İlkokulu’nun kurulumu 34 günde tamamlandı. Proje onayı sonrası Karmod tesislerinde modern hatlarda üretime alınan okul binasının ön üretim süreci 3 günde tamamlandı. Üretimde tamamen cıvata somunlu ve geçmeli sistemden oluşan yeni nesil prefabrik üretim teknolojisi kullanıldı. Geleneksel kaynak uygulamalarının riskleri yenilikçi sistemle geride bırakıldı. Ön üretimi tamamlanan bina kurulum yapılacağı Sarıyer’deki okulun bahçesine sevk edildi. Karmod ekiplerince aynı gün montajına başlanan okul binası 34 gün gibi kısa bir zamanda tamamlanarak eğitimin hizmetine sunuldu.

Milli eğitim standartlarında güvenli okul binaları

Prefabrik yapı sisteminin yenilikçi modeli güvenli okul binalarının hazırlanması için büyük kolaylık sağlıyor. Klasik bina modellerindeki devasa büyüklükteki iç mekanı daraltan kolon ve kirişler bu yenilikçi prefabrik modelinde geride kalıyor. Bina yapı güvenliği yüksek mukavemetli ve çok az yer kaplayan çelik sistemlerle sağlandığından prefabrik okul binalarının iç mekanı maksimum genişliğe sahip oluyor. Aynı bina metrajları baz alındığında prefabrik okul binaları klasik binalara göre daha fazla derslik sayısı anlamına geliyor. Deprem riskleri de göz önünde bulundurulduğunda prefabrik okul binaları yapı güvenliği ve hızlı kurulumuyla kullanımı yaygınlaşıyor. Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı standartlarında hazırlanan 13 dersliğiyle Türkan Şoray İlkokulu alanında güzel proje örneklerinden birini oluşturuyor.

Türkan Şoray İlkokulu

Panel sistem prefabrik yapı modeliyle inşa edilen Türkan Şoray İlkokul binasının dış cephesinde ekstra yalıtım sağlanması için özel kaplamalar uygulandı. Türkan Şoray İlkokulu’nda 10 dersliğin yanı sıra 3’ü ana sınıfı olmak üzere toplam 13 derslik yer alıyor. Tek katlı L planda projelendirilen okul binasında dersliklerin yanı sıra müdür ve müdür yardımcısı odaları, öğretmenler odası ve dinlenme odası, kütüphane, sistem odası ve kız – erke öğrenciler için ayrı tuvaletler yer alıyor. Girişte okula adını veren Türkan Şoray’a ait bir köşe de bulunuyor. Türkan Şoray İlkokulu 253 öğrenci kapasitesiyle 2021-2022 öğretim yılı itibariyle eğitim faaliyetine başlamış durumda.

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet

Büyük Projelerimiz