Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

Tarihi Haliç Tersanesine, Çelik Ofis Binası

Kullanım Amacı Haliç Tersanesi İşletme Amirliği Binası
Yapı Modeli Çelik Yapı
Yapı Adedi İki Katlı 1 Blok
Toplam Metraj 1600m2
Proje Yılı 2022
Kullanılacak Bölge İstanbul, Türkiye
Tamamlanma Zamanı 33 Gün
Şu anda 85 misafir bu projeyi inceliyor

Tarihi Haliç Tersanesinde yerimizi aldık

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Şehir Hatları İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün gemi bakım onarım hizmeti sunduğu tarihi Haliç Tersanesine ofis binası kurduk. Toplam 1600 m2 büyüklüğe sahip iki katlı ofisin yapımında hafif çelik yapı sistemi tercih edildi. Ofis binası tersanenin işletme amirliği tarafından kullanılıyor. Bu büyüklükte tarihi dokuya tam uyumlu uzun ömürlü bir binanın 33 gün gibi kısa bir zamanda tamamlanması yapı modelinin önemli avantajı. Üstelik bu süreye üretim ve saha montaj süreci dahil edilmiş durumda. Üretim sonrası ofis binasının tarihi Haliç tersanesi alanındaki kurulumu yirmi günden daha az bir sürede tamamlandı.

Tarihi dokuyu koruyan hassasiyet çelik ofis

Hafi çelik yapı sistemi tersanenin tarihi dokusuna zarar vermeme adına en iyi tercih oldu. Saha kurulumundan kullanıma hazır sunumuna kadar ofis binası ile tarihi dokuya tam koruma sağlanabildi. Oysa klasik yapı modellerinden betonarme sistemiyle bu korumanın gerçekleştirilebilmesi imkansız bir durumda. Betonarme bir ofis binasının kurulabilmesi en başta ona uygun sağlam bir temel ister. Haliç tersanesinde temel kazmak tarihi dokuyu en başta tahrip ederdi. Zemine gömülecek onca demir ve beton geri dönüşü mümkün olmayan ciddi deformasyona neden olacaktı. Çelik yapı sistemi klasik betonarme binalardaki gibi temel kazımı ve beton atmasına ihtiyaç duymamakta. Bu nedenle koruma altındaki tarihi alanda tercih edilebilecek en iyi yapı çözümünü çelik yapı sistemi oluşturuyor.

Karmod bu proje ile farklı alanlardaki iş yapma uzmanlığını tarihi alanda bina inşasında da en güzel şekilde gösterdi. Haliç tersanesi işletme binası projesine henüz başlanmadan önce işletmenin beklenti ve talepleri dinlendi. Gerekli notlar alındıktan sonra Karmod teknik ekibinin çalışmasıyla projenin ilk hali şekillendi. Mimari projenin hem plan hem de görünüm olarak değerlendirilmesi sonrasında binanın üretim aşamasına gelindi. Tarihi alanda saha incelemeleri yapılarak lojistik ve kurulumun nasıl yapılacağı üretim öncesi gözden geçirilerek planlanan önemli bir husustu. Önceden yapılan planlamalar saha kurulumunda da faydasını gösterdi. Tarihi Haliç tersanesinin genel siluet ve dokusuna hiç zarar verilmeden binanın kurulumu uzmanlıkla gerçekleştirildi.

Haliç Tersanesi İşletme Amirliği Hizmet Binasında neler var?

Tersaneye özel tasarlanan çelik ofis binasında işletme amirliğinin ihtiyaç duyduğu tüm alanlar yer alıyor. Zemin katta iki ayrı giriş yer alıyor. Ana giriş kapısından girildiğinde üst katta yer alan idare personelinin çalışma odalarına çıkılıyor. Diğer kapı ise personel yemekhanesi için ayrılmış durumda. Yemekhanede mutfak bölümüyle birlikte 200 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği lüks bir salon bulunuyor. Yemekhane tersane bahçesine bakıyor ve tamamen aydınlık. Giriş yönüne göre binanın zemin kat sol kısmında ise soyunma odalarına yer verildi. Soyunma odalarının bir bölümünde de tuvalet ve duş üniteleri bulunuyor.

Tersane-i Amire’den Haliç Tersanesine yaşayan tarih

Tersane ilk kez 1455 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılarak Tersane-i Amire adıyla hizmete alınmış. Tarihi doku büyük ölçüde günümüze kadar korunarak gelmiş. Günümüzde Haliç Tersaneleri adıyla anılır ve Haliç, Camialtı, Taşkızak tersanelerini kapsamına alır. 15. yüzyıldan günümüze mimari ve ticari özelliğini devam ettiren Haliç Tersanesi ülkemizin önemli kültürel değerleri arasında yer alır.

1455 yılından bugün faaliyetiyle Haliç Tersanesi dünyanın yaşayan en eski tersanesi unvanına sahip. İstanbul’un Beyoğlu ilçesi Kasımpaşa semtinde tarihi yarımadada kurulu bulunan Haliç Tersanesi 70 dönüm alana sahip. Tersanenin rıhtım şeridi 475 metre, 3 adet taş havuzu, 2 adet gemi inşa kızağı ile 1455’den günümüze sanayiye katkısıyla yaşayan önemli miraslarımızdan.

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet

Büyük Projelerimiz