Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.
Geri Dön

Suudi Arabistan NEOM Projesinde Konteyner Şantiye Yapıları Kullanılacak

Karmod 25.01.2023
Suudi Arabistan NEOM Projesinde Konteyner Şantiye Yapıları Kullanılacak

Suudi Arabistan Veliaht Prens ve NEOM Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed bin Salman tarafından THE LINE olarak adlandırılan yeni akıllı şehirin inşa projesine start verildi. Ülkenin kuzye batısında Akabe Körfezi boyunca uzanacak THE LINE şehrinin kuruluş aşamasında konteyner şantiye yapıları kullanılacak. NEOM proje, ilk olarak 24 Ekim 2017 tarihinde Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından açıklanmıştır.

THE LINE Proje Çalışanlarına Özel Konteyner Şantiye Yapıları

NEOM prosesinin inşası boyunca kullanılacak konteyner şantiye yapılarında ofis binaları, yemekhane ve yatakhane binaları, sosyal donatı alanları, mescit, eğitim salonları gibi çok sayıda bina grubu yer alacak.

NEOM Projesi Nedir?

Suudi Arabistan’ın Tebük Eyaletinin batısında Ürdün’ün güneyinde, Mısır’ın doğusunda Akabe Körfezi boyunca kurulacak yeni akıllı şehir projesine NEOM projesi denilmektedir. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman tarafından start verilen proje 26.500 km2 alanda gerçekleştirilecek.

Akıllı Şehir THE LINE Nedir?

Suudi Arabistan’ın kuzeybatısında yapımı planlanan yeni akıllı şehre THE LINE adı verilmiştir. Şehrin inşası için Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu NEOM adında bir şirket kuruldu. The Line ABD’deki New York City’nin 33 katı büyüklüğünde. Şehir planında turistik tatil köyleri, küresel ticaret merkezi, yüzen bir sanayi kompleksi yer almakta olup proje yenilenebilir enerji kaynakları tarafından desteklenmektedir. The Line şehrinin kurulumunun 2030 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. The Line şehrinin Kızıldeniz kıyısı boyunca 460 km uzanması planlanmaktadır.

THE LINE Şarm El-Şeyh’e Rakip Mi Oluyor?

Dünyanın ünlü tatil ve turizm merkezlerinden biri olan Şarm El-Şeyh, Mısır’ın Güney Sina ilinde yer alıyor. Şehrin hemen hemen tam karşısında Kızıldenizin batı sahillerinde yapılan The Line tamamlandığında Şarm El-Şeyh’e önemli bir rakip olacağa benziyor.

NEOM Projesine Tepkiler

500 milyar dolar gibi önemli bir bütçeyle Suudi Arabistan’ın en büyük projeleri arasında yer alacak NEOM’a tepkiler de oluşmuş durumda. Projenin inşası için yerel halkın yaşadıkları yerlerden tahliye edilmeleri, ayrılmakta direnenlerin kamera sistemleriyle gözetlemeye alınarak taciz edilmeleri insan hakları tartışmalarına yol açmıştır.

Benzersiz Doğa The Line’de

The Line şehir konseptinde doğayla iç içe bir yaşam hedeflendi. Tüm yaşam alanlarından sadece iki dakikalık bir yürüyüşle doğaya ulaşım kolaylığı kesintisiz erişim imkanıyla sağlanacak. Doğal çevre peyzajına büyük önem verilen projede dağların ve gökyüzünün bozulmamış manzaralarına herkes için doyumsuz seyir, düşük karbon salınımıyla kentsel sorunları ortadan kaldırıyor. The Line insanı merkeze alan yaklaşımıyla boğucu kent ortamına yeni mimari tasarımla geleceğin şehir konsepti alternatifi getiriyor.

The Line şehrinde yol, araba ve dolayısıyla emisyon yok. 0 yenilenebilir enerji ile çalışacak arazinin 'i doğa için korunacak. Geleneksel şehirlerin aksine, ulaşım ve altyapı yerine insanların sağlığına ve refahına öncelik verilecek. Sadece 200 metre genişliğinde, ancak 170 kilometre uzunluğunda ve deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte. The Line şehri tamamlandığında 9 milyon kişiye ev sahipliği yapacak. Şehir sakinleri yüksek hızlı trenle sadece 20 dakikada şehrin bir ucundan diğer ucuna ulaşabilecek. Aynı zamanda tüm sosyal tesislere 5 dakika yürüme ile ulaşım sağlayabilecekler.

Yaşanbilir Temiz Hava The Line’de

Araba ve yolların bulunmadığı The Line şehrinde karbon salınımı ortadan kaldırılıyor. Şehirde bulunan işletmelerin operasyonları da dahil olmak üzere her yeş 0 yenilenebilir enerji ile çalışacak. Doğa ve açık alanların baştan sona sürdürülmesi, hava kalitesinin artmasında önemli bir rol oynayacaktır.

Yıl Boyunca Mükemmel İklim The Line’de

The Line şehrinde mikroklimatik mekanlar hazırlandı. Güneş ışığı, gölge ve doğal havalandırma için en iyi denge sağlandı. Kent geneline yayılmış yeşil alanlar şehirde yaşayanlar, çalışanlar ve turistlerin konforunu yükseltecek.

İş Dünyasının Yeni Merkezi

Yaşanabilir bir şehir vadeden The Line dünya genelindeki önemli markalara merkezlik yapabilmeyi de amaçlıyor. İş dünyasının yoğun tempolu çalışması bu yeni şehirde geride kalacak. Günün her anı iş arası dinlenme ortamları sunacak. 2030 yılında tamamlanacak The Line şehrinin inşası için 380.000 kişi görev alacak.

Biz Sizi Arayalım

Size daha iyi hizmet verebilmek için kuramsal ve özel mimari planlarınız, projeleriniz ve ürün şartnamenizle ilgili soru ve detayları info@karmod.com mail atarsanız en kısa zamanda talebinize hızlı dönüş yapılacaktır.

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet

Büyük Projelerimiz