Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

Tiny House Modelleri ve Fiyatları

Tiny House modeliyle ev hakkında bildiklerinizi unutun. Şehri yaşamının yol açtığı sorunlar ve çevreyi tahrip eden yapılaşmaya karşı oluşan tepki küçük ev (tiny house) akımını ortaya çıkardı. Evde minimalizm olarak da ifade edilen Tiny House akımın temel amacı yaşam için yeterli olacak kadar çok küçük evler edinmek.  İnşa edilen bu küçük evlerle yapılaşmanın çevreye olan zararını en aza indirmek en önemli hedef.

Tiny House ev fikrinin ortaya çıkmasını kolaylaştıran etkenin Sarah Susanka’nın The Not So Big House (Çok Büyük Olmayan Ev) kitabının olduğu tahmin ediliyor. 2007 yılında yayınlanan bu kitabın temel fikri insanın devasa büyüklükteki konutlar yerine ihtiyacına göre kullanacağı bir evinin olması yeterlidir. Tiny House modelleriyle mali bütçenizi zorlamadan daha az masrafla aileniz için fonksiyonel kullanımda bir eve sahip olabilirsiniz. Aslında her metrekaresini kullandığınız küçük bir ev birçok alanının kullanmadığınız devasa büyüklükteki bir eve göre insana daha çok mutluluk verir. Tiny House içerisinde insan olduğunuzu hissedersiniz, ailenizle daha yakın olarak duygusal bağlarınızı daha da güçlendirirsiniz.

Tiny House Nedir?

Küçük evleri ifade eden Tiny House genellikle 10 m2 ile 30 m2 ortalama büyüklükteki sabit veya tekerlekli evlere verilen bir isimdir. Yukarıda minimal özellikte küçük ev akımının bulunduğunu belirtmiştik. Tiny House modelleri geliştirilmesinde bu akımın taleplerinin büyük etkisi oldu. Bu akımla birlikte kent yaşamının yol açtığı sorunlar küçük ev modellerinin çoğalmasını da artırdı. Korona pandemi sürecinden kaynaklanan kısıtlamalar ve oluşan sağlık endişeleri tiny house modelleri gelişimini daha da hızlandırdı. Bu minimal yapıların üretimine en uygun sektör olan prefabrik yapı sektörü çok sayıda alternatifte eler geliştirdi. Tekerlekli Evler günümüz insanlarınca daha fazla ilgi görmektedir. Bunun temel nedeni tekerlekli modeller ruhsat ve yasal izin gerektirmeden milli park yakınlarına varana kadar çok sayıda araziye yerleştirilebiliyor. Modern şehir yaşamında trafik, gürültü, iç içe yaşam gibi sorunlardan uzaklaşma arzusundaki bunalmış insanı rahatlatan bir umut yeşertiyor. İşi gereği şehir hayatından kopamayan modern insan tatil zamanlarını ve hafta sonlarını tekerlekli evleri tercih ederek önemli bir fırsata çevirmektedir. Tekerlekli ev modelini doğada kendini rahat hissettiği bir alana yerleştirerek şehrin boğucu ve gürültüsünden dilediği zaman uzaklaşabilmektedir. Kendisi ve ailesi için doğanın güzelliklerle dolu sessizliğinde hem tatil hem de dinlenme fırsatı yakalamaktadır.

 

Pratik çözüm sunumuyla İstanbul yakınında Maşukiye tiny house modelinin en yaygın kullanıldığı mekanlar arasında bulunuyor. Tiny house Muğla gibi doğal güzelliklerle beraber iklim avantajlarının bulunduğu şehirlerde her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Tiny house Ankara ile birlikte Karadeniz yaylaları gibi çok sayıda alanda her geçen gün Türkiye’de yaygınlaşıyor. Çok sayıda insan Türkiye genelinde tiny house modeliyle doğal yaşama adım atıyor.

Evin de ötesinde tiny house tekerlekli ev bir yaşam biçimidir aynı zamanda. Aileyi birleştirir, tüm alanlarının tam kullanılabilirliğiyle insana mutluluk verir. İhtiyacınıza özel büyüklükteki bungalov ev tarzı bu minik evlerin temizliği de oldukça kolaydır. Bu durum temizlik tutkunları için ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Her zaman temizlik kısa zamanda tamamlanır dinlenme ve etkinliklere daima daha fazla süre ayrılır. Son dönemde tüm dünyada büyük ilgi gören tiny house modelleri küçük ama kullanışlı mekanlar sunar. Tekerlekli ev modelleri farklı tasarım ve boyutlarda zevkinize özel hazırlanabilmektedir.

Tiny House Türkiye’de yasal mı?

Karavan tarzı araç olarak tanımlanan Tiny House ruhsatlı ve plakalı yasal bir araç olduğundan Karayolları Yönetmelik hükümlerine tabidir. Dolayısıyla Tiny House Türkiye’de bir yapı olarak değil konulduğu yerde park etmiş bir araç kapsamında tanımlanır. Bu nedenle herhangi bir yapı imar iznine tabi tutulmamıştır ve gerektirmez. Karavan nitelikleriyle Karayolları ilgili biriminden ruhsat ve plaka çıkartmanız yeterli olacaktır. Tiny House karavan aracınızı dilediğiniz yere park eder ve istediğiniz süre kalabilirsiniz. Özel arazilere park etmemeye özen göstermenizi öneririz.

Tiny house üretici firmalar tekerlekli ev modeline uygun farklı tasarımlarda evler imal ederek kullanıma sunmaktadır. ‘Tiny house yasal mı?’, ‘İmar izni gerektirir mi?’ tarzı sorular doğal olarak merak edilmektedir. Sabit tasarıma sahip olmayan tiny house yasal olarak imar iznine tabi değildir. Tekerlekli araç olduğundan Karayolları yönetmeliklerine tabidir. Karayolları araç kurallarına uygun tiny house modelleri imar izni gerektirmeden sahip olduğunuz arsaya park edilerek kullanılabilir.

Tiny House Modelleri

Kışa sürede tüm Türkiye’de yaygınlaşan Tiny House modelleri küçük ev sahibi olmak isteyenlerin hayallerini süslüyor. Çok sayıda öne çıkan tasarımın bulunduğu tiny house modelleri üretim şekline göre tekerlekli ve tekerleksiz olarak iki kategoriye ayrılıyor. Genel tasarım farkları bu iki model üzerinden geliştiriliyor. Tekerlekli tiny house modelleri için yer değiştirme özelliği oldukça önemli. Özel tekerlek bağlantılarının yapılacağı akslar mühendislik hesaplamalarıyla yapılıyor ve Karayolları Genel Müdürlüğü kriterlerinde ruhsata tabi tutuluyor. Tekerlekli tiny house modelleri ve fiyatları bu kriter nedeniyle uzaktan bakıldığında yüksekmiş gibi gelebilir ama endişe edecek bir durum bulunmuyor. Çünkü ruhsat alanında uzmanlaşmış tiny house modelleri için özel tekerlekli taşıyıcı geliştiren firmalarda ver. Yaygınlaşan bu hizmet firmalarıyla tekerlekli tiny house modelleri oldukça ekonomik fiyatlarla üretilebiliyor.

Tiny House Nasıl Üretiliyor?

Karmod uzmanlığıyla Tiny House kaynaksız teknolojiyle buluştu. Karmod Tiny house üretimi için geliştirdiği yeni nesil teknolojinin avantajlarını yansıtıyor. Kaynaksız cıvata somunlu çelik sistem uzmanlıkla tiny house modellerinde buluştu. Hem üretim hızı pratikleşti hem de tiny house fiyatları açısından her bütçeyi ev sahibi yapacak modeller geliştirildi. Kaynak uygulamasının korozyonla yol açacağı çürüme ve paslanmaların önüne geçilerek uzun ömür tiny house modelleri ile buluşturuldu.

Tiny House Fiyatları

Tiny House Modeli M2 Alanı Yükseklik Derinlik Genişlik Ortalama Fiyat
Tiny House 27 320 900 300 115.000 TL

Tekerlek bulunmayan tiny house modelleri tasarım özgürlüğü açısından tüm sınırlamaları ortadan kaldırıyor. Bu modellerde kapalı mekanla birlikte yapının çatısı da bir merdiven yerleşimiyle kullanıma dahil ediliyor. Çatı avantajıyla doyumsuz doğa manzaraları daha yukardan keyifle izlenebiliyor. Hatta yapı ana girişinin üstü bir balkon gibi sahanlıkla uzatılarak çatı mekan metrajı daha da genişletilebiliyor. Tekerlekli tiny house modelleri de beklentilere özel geliştirilebiliyor. Yapının ön geniş cephesi mafsallı veya benzeri katlanır çözümlerle konaklanan yerde açılarak ekstra genişlikte verandalar hazırlanabiliyor. Giriş portatif merdiven sistemiyle çok daha ergonomik hale getirilebiliyor. Üstelik bu uygulamalar katlanır özelliğiyle araçla yer değiştirme durumlarında bir engel oluşturmuyor.

Görünüm açısından tiny house modelleri için daha çok doğal yaşama uyumlu ahşap görünümlü kaplama örnekleri tercih ediliyor. Konulduğu yerde farkındalık için alışılmış modern kaplama ve boya uygulamaları da yapılabiliyor.

Prefabrik yapı sektöründe çoğunlukla 1 1 tiny house modelinde içerisinde mutfak ve banyo - tuvaleti de yer alan çok farklı evler üretilmektedir. Tiny house fiyatları farklı modellerle beraber ilave donanım tercihlerine göre değişiklik göstermektedir. Yenilikçi modelleri inceleyerek hayalinizdeki küçük eve bütçenize özel Tiny house fiyatlarıyla sahip olmanız çok kolay. Tekerlekli ev fiyatları da tercih edilen ekipman tercihine göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye’de Tiny House Nerelerde Kullanılabilir?

Tiny House modeliyle yapılan evler Türkiye’nin her bölgesinde her ilinde kullanılabilir. Dilerseniz İstanbul’un yeşillikler içerisindeki Şile’nin safiye yerlerinde veya Karadenizde bir yaylada kullanabilirsiniz. Muğla’da deniz, Burdur ve Van’da göl manzarası, Rize veya Sivas’ta yayla, Ağrı Dağı’nın eteği veya Kapadokya’da yanınızda. Tiny House olmak istediğiniz her yerde sizinle ve size özel.

Yapı güvenliğiyle tiny house, deprem riskiyle karşı karşıya kalan ülkemiz için depreme güvenli ev modeli olarak da kullanılabilmektedir. Pandemi dönemlerinde sağlığın korunmasında önemli bir işlev görür.

Tiny House Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Tiny House tasarım açısından çok şık görünse de görünüme hiçbir zaman aldanmamak gerekir. Tiny house alırken ilk dikkat edilmesi gereken husus izolasyon yani yalıtım uygulamalarını sorgulamalısınız. Çünkü yapı modeli Türkiye’de oldukça yeni olduğundan görünüm olarak çok güzel ama diğer özellikleriyle hiç tercih etmeyeceğiniz uygulamalar sahip Tiny house modelleri bulunuyor. Yalıtımı bulunmayan güzel görünümlü yapılar yaz kullanımlarında sıcaktan içeri giremeyeceğiniz kışın ise soğuktan donacağınız ortamlarıyla keyfinizi kaçıracaktır.

Elektrik tesisatı yapıya özel bir proje esasına göre mi uygulanmış yoksa usta insiyatifiyle mi? Yangın güvenliği açısından yapıya özel proje önem kazanıyor. Kablolama kanalları duvar aralarından ve çatı bölümlerinden geçirildiğinden bu durumu bakarak değil sorgulayarak anlayabilirsiniz. Aynı şekilde sıhhi ve atık su tesisatları projeye göre mi uygulanmış? Sızdırmazlık testleri yapılmış mu? Yapı sistemi çelik mi yoksa kutu profilden kaynaklı güvensiz bir üretime mi sahip? Duvar ve çatı görünmeyen yalıtım uygulamalarında hangi malzemeler tercih edilmiş? Genel malzeme tercihlerinde kalite kıstası ne? Firmanın yetkinliği ve satış sonrası hizmet uygulamasıyla ürünün arkasında durup durmadığı. Tiny house alırken bu hususlara dikkat mutlaka dikkat edilmesi konforlu bir eve sahip olabilme açısından oldukça önemli.

Tiny House Satın Almanın Avantajları Nelerdir?

Minimal yaşam anlayışıyla sabit bir mekana bağlı kalmadan dilediğin mekanlarda özgürce yaşamın adıdır Tiny Hosue. Gürültü, trafik, hava kirliliği, iç içe yaşam gibi şehrin çözüm bulunamayan sorunlarından uzaklaşıp tiny house satın alarak kendinizi doğaya bırakabilirsiniz. Bir de seyahat ederek Türkiye’nin farklı güzelliklerini yeni mekan deneyimleriyle yaşamak istediğinizde tiny house avantajları yanınızda. Klasik beton yığını evlere ayıracağınız bütçenin çok azıyla çok uygun tiny house fiyatları ile özgür yaşama adım atabilirsiniz.

Tiny House Üretim Öncesi Nasıl Tasarlanıyor?

Özel yazılım tasarım programları kullanılarak tasarlanan Karmod Tiny House modelleri yenilikçi tarzları yansıtıyor. Uzmanlıkla tasarlanan yeni modeller henüz tasarım aşamasında yine bilgisayar ortamında yapı güvenliği statik hesaplamalarına tabi tutuluyor. Tasarım ve yapı güvenliği tamamlanan tiny house modelinin testleri sonrası üretim sürecine geçiliyor. Üretim Karmod’un modern tesislerinde yeni teknoloji makinelerle kaynak kullanılmadan gerçekleştiriliyor. Yapı güvenliğindeki ana taşıyıcılarda statik hesaplamalarına özel kalınlıkta çelik sac metaller kullanılıyor. Çelik metallerin bükümü, kesimi ve cıvata delikleri el değmeden milimetrik olarak makine hattında gerçekleştiriliyor. Karmod tiny house modelleri bu çelik karkaslarla tavandan duvara, duvardan çatıya adeta örgüleniyor. Sonrasında özel projeli elektrik ve su tesisatları, ic ve dış duvar kaplamaları, çatı kaplamaları gerçekleştiriliyor. Pencere ve özel menfezlerin montajı duvar montajı sırasında yapılıyor. Son olarak tuvalet ve duş ünitelerinin montajı ile iç ve ana giriş kapısının montajıyla üretim tamamlanıyor. Ruhsatlı şase üzerine bağlantı yapılan tiny house modeli sevke ve dolayısıyla kullanıma hazır halde teslim ediliyor.

Tiny House Ev Sahibi Olmanın En Kolay Yolu

Modern yenilikçi tasarımlarla üretilen Tiny House modeli ile ev sahibi olmak çok kolay. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde etkisini hissettiren 2008 ekonomik krizi insanları alternatif ev arayışına yöneltti. Çok sayıda insan bu dönemde Tiny House fiyatlarının cazipliğiyle ekonomik bütçelerle fonksiyonel kullanımda pratik ev sahibi oldu. Çünkü mobil ev fiyatlarıyla doğa içinde kendi arsası veya bahçesinde ev sahibi olmak isteyenlere büyük kolaylık sunuyor.

Tiny House Çevre Dostu Ev Modeli

Tiny House minimize edilmiş modüler ev modeliyle çok az yapı malzemesine ihtiyaç duyar. Tiny house üretici firmalar doğal çevrenin korunması için evin malzeme seçiminde dönüştürülebilir malzemeleri özellikle tercih etmektedirler.

Tiny House Sağlığınızı Korur

Tiny House sizi şehir hayatının bunaltıcı ortamından uzaklaştırarak stresten kurtaracak. Sükuneti, dinginliği ve konforuyla size iyi gelecek. Kendinizi doğada daha fazla mutlu hissedeceksiniz. Pandemi dönemlerindeki kısıtlamalara bağlı kalmadan kendinizin ve ailenizin sağlığını güvenle koruyabilirsiniz.

Tiny House Modelleri ve Fiyatları Sıkça Sorulan Sorular

Tiny House Ruhsatı Nasıl Alınır?

Öncelikle Tiny House bir bina olarak işlem görmediğinden bina imar ruhsatı gerekmez. Tiny house Karayolları Trafik Kanununa göre römork tanım kapsamına girmektedir. İlgili kanunun 3. Maddesine istinaden Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 3. Maddesi C bendinde bu durum belirtilmiştir. Tiny House ruhsatı karavan / römork prosedüründe araç olarak tanımlandığından karayolu taşıtlarına ruhsat veren resmi birimlerden plaka çıkartılarak ruhsat alınabilmektedir.

Tiny House Konulacağı Arazi Nasıl Olmalıdır?

Tiny House konulacağı arazinin sert düzgün bir zeminde yer alması yeterli olacaktır. Tekerlekli tiny hause modelleri normal araçlar gibi düzgün bir zemine park edilebilmektedir. Kullanım konforu düşünülerek düz ve sert bir semin her zaman için tavsiye edilmektedir. Tekerleksiz kullanımlarda yapıyı yine düzgün bir zemine yerleştirmek gerekmektedir. Engebeli arazilerde mühendislik destek alarak konulacağı yere ekstra platform önerilmektedir.

Tiny House Yaz Kış Kullanılabilir mi?

Karmod Tiny House modellerinin tamamı çelik karkas sistemiyle üretilerek karkas aralarına özel yalıtım uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Aynı izolasyon çatı sisteminde de uygulanmaktadır. Bu nedenle Karmod Tiny House yaz ve kış konforla kullanılır. Yazları serin kışları sıcacık ortamı muhafaza eder. İklimlendirme cihazlarında en az enerji sarfiyatıyla giderleri azaltarak bütçelere tasarruf sağlar.

Tiny House Depreme Dayanıklı Mı?

Karmod Tiny House modellerinin tamamının statik hesaplamaları özel yazılım bilgisayar programıyla gerçekleştirildiğinden tam deprem güvenliğine sahiptir. Çelik yapı sisteminin avantajlarını yapı güvenliği açısından tam olarak üzerinde barındırır. Klasik betonarme binalara göre deprem güvenliği ileri düzeydedir.

Tiny House İçin Nasıl Bir Araç Gerekiyor?

Tiny House plan ve modellerini araştırırken sahip olduğunuz aracınıza uygun modelleri incelemenizi öneririz. Ancak Tiny House satılık modelleri genelde 3 ila 3,5 ton çekme kapasiteli araçlara göre tasarlanmaktadır. Her türlü dik yokuş gibi arazi şartları düşünülerek 4x4 araçların tercih edilmesini öneririz. Arazi araçları uzun veya zorlu yollarda tiny house modelini kolayca transfer edebilmenize yardımcı olacaktır.

Tiny House’un Garantisi Var Mı?

Karmod Tiny House markamızın garantisi altında olup bir yıl firma garanti kapsamında satılmaktadır. İlerleyen yıllar için Karmod satış sonrası ücretli servis hizmetleri de bulunmaktadır.

Tiny House Ağırlığı Ne Kadar Gelir?

Karmod Tiny House ağırlığı modellere göre değişmekte olup standart modelde tekerlek ve şase olmadan ağırlık 4000 kg. civarındadır. Modellere göre ağırlıklar için satış ofislerimizden bilgi almanızı öneririz.

Tiny House’lar Nasıl Isınıyor?

Tiny House de en kolay ısınma yolları elektrik ve rüzgar enerjilerinin kullanımıyla gerçekleştirilmektedir. Güneş panelleri ve ruzgar enerji ünitesi yapıya kolayca entegre edilebilmektedir. Alternatif kaynaklardan üretilen enerji kullanımıyla yapı içerisindeki klima kolaylıkla devreye alınabilir. Radyatör veya fan benzeri elektrikli ısıtıcılar da tercih edilebilir. Milli Parklar gibi kullanım yerlerinde mevcut kaynaklardan enerji alınabilir. Yüksek yalıtımıyla Karmod Tiny House yaz aylarında serin ortamıyla iklimlendirmeye ihtiyaç duymaz.

Tiny House Su Tesisat Sistemi Nasıl Oluyor?

Karmod Tiny House modellerinin tamamında yapıla özel sıhhi ve atık su tesisat projeleri bulunmaktadır. Tesisat uygulamaları bu proje dahilinde modern tesislerde kalite kontrol sistemi altında gerçekleştirilmektedir. Fabrika sevk öncesi sızdırmazlık testleri yapılarak kalite onayından geçirilmektedir. Atık ve temiz su ana şebeke bağlantı boruları yapı arkasına çıkartılmıştır. Ana şebeke bulunan yerlerde merkezi şebekeye bağlantılanabilmektedir. Merkezi şebekelerin bulunmadığı alanlarda yapıya temiz su deposu entegre edilebilmektedir. Atık tesisat için fosseptik depolama tanklarının kullanımı önerilebilir.

Tiny House İsteğe Göre Tasarlanabilir mi?

PÇok sayıda seçkin tasarımın yer aldığı Tiny House modeline beklentilerinizi de yansıtmanız mümkün. Genel yapı güvenliği standardına bağlı kalınarak dış kaplama ve iç uygulamalarda değişiklik yapılabilmektedir.

Tiny House İçin Vergi Ödenir Mi?

Tiny House sistemiyle üretilen yapıların çekici motoru bulunmadığından motorlu taşıt kapsamına girmez. Dolayısıyla belirli periyotlarla ödenen bir vergisi bulunmamaktadır. Ancak karayolları üzerinde sürekli seyir yapılan bir Tiny House sahipseniz taşıyıcı aracındaki gibi rutin muayenelerinin yapılması gerekir. Tiny House uzun süre aynı yerde sabit tarzda kullanılacaksa noter yoluyla plakasını trafikten sildirebilirsiniz. Bu yöntemle muayene masraflarından kurtulabilirsiniz.

Tiny House Bakımı Nasıl Yapılıyor?

Tiny House bakımı standart yapılarla aynı olduğundan bunun dışında ekstra bakımlara ihtiyaç duymaz. Aynı evlerde olduğu gibi boya benzeri bakımların belirli zaman dilimlerinde yıpranmasına göre yaptırmanız kulanım göz zevkini artıracaktır. Kapı ve pencere ayarları, musluk ve batarya değişim zamanları evlerdeki gibi yıpranmalarına göre yapılabilir. Küçük ev konseptiyle tiny house temizlik tutkunlarına kolaylık sağlar. Kısa zamanda tüm yapı baştan aşağı kolayca temizlenerek sağlıklı bir ortam hazırlanabilir.