Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

Irak - 7 Ayda 1884 Toplu Konut Projesi

Kullanım Amacı Toplu Konut ve Sosyal Tesis Donatıları
Yapı Modeli Prefabrik Hazır Konut
Yapı Adedi 900 Adet
Toplam Metraj 1.884 m²
Proje Yılı 2014
Kullanılacak Bölge Bağdat ve Kut, Irak
Tamamlanma Zamanı 7 ay
Şu anda 18 misafir bu projeyi inceliyor

Karmod, dünyanın en büyük prefabrik toplu konut projesini 7 ay gibi rekor bir sürede tamamlayarak teslim etti. Irak’ın başkenti Bağdat ve Kut şehirlerinde gerçekleştirilen proje kapsamında 1.884 hazır konutun üretim ve kurulumu gerçekleştirildi.

Savaşın getirdiği yıkımlar sonrası yeniden toparlanma sürecine giren Irak’ta çok sayıda konuk açığı bulunuyor. Irak merkezi hükümeti oluşan konut açığına kısa sürede çözüm üretme çalışmalara başladı. Bu çalışmalara hız verme adına Bağdat Valiliği’nin koordinasyonunda Bağdat ve Kut şehirlerinde sosyal konut üretimi için planlama yapıldı. Bağdat Valisi, prefabrik hazır evlerde 1986 yılından bugüne uzmanlığıyla konut üreten Karmod firmamızla iletişime geçerek konutların üretimi için görüşmelere başlandı.  

Gelen talep üzerine çalışmaya başlayan teknik ofis ekibi beklenti doğrultusunda toplu konuta özel tasarımlar hazırladı. Hazırlanan tasarımlardan ikiz blok şeklindeki çift katlı prefabrik ev modeli beğenilerek üretime karar verildi. Prefabrik toplu konut projesi geliştirme aşamasında sosyal konutların kurulacağı iki ayrı şehrin yerleşim planlaması yapılarak konutların yerleşimleri çizim üzerinde görüldü. Projede konutların yanı sıra yeni kentlerde yaşayacak insanların ihtiyaçları da düşünülerek sosyal tesis alanları da planlanarak projede yerini aldı.

Proje onayı sonrası sekronize şekilde prefabrik evlerin üretim, lojistik ve kurulum planlaması yapılarak üretime start verildi. 1884 adet prefabrik konutun üretiminin yapıldığı dev projeyle 7 ay gibi kısa bir sürede Irak’ın 2 ayrı şehrinde devasa büyüklükte yeni şehir alanları kuruldu.

84 m2 standart planda dairelerden oluşan ikiz plandaki prefabrik konutların 1600 adeti Bağdat’ta, 284 adeti de Kut şehrinde inşa edilerek 10 bin kişinin kullanımına sunuldu. Prefabrik kentte sosyal donatı alanları da unutulmadı. Projeyle içerisinde eğitim binaları, sağlık tesisleri, spor salonu, alışveriş merkezlerinin de yer aldığı 16.148 m2 sosyal tesis alanı bulunuyor.

Karmod olarak büyüklüğü ile ses getiren önemli projelerden birine daha imza attık. Irak’ta 1884 konutluk dev prefabrik kenti 7 ay gibi kısa bir sürede tamamlama başarısı gösterdik. Proje büyüklüğü ile tek seferde tamamlanan dünyanın en büyük prefabrik toplu konut projesi oldu.

158.000 m2 kapalı alan büyüklüğüne sahip bu dev projede 15.000 m2’de sosyal tetis yapıları bulunuyor. Proje kapsamında Başkent Bağdat ve Kut şehirlerinde kurulan konutlarda 10 bine yakın insan yaşıyor.İkiz planda 84 metrekare standar planda hazırlanan prefabrik evlerin 1600 adeti Bağdat’ta, 284 adeti ise Kut şehrinde kurulum yapıldı. Sosyal tesis yapıları arasında belediye hizmet binası, spor salonu, içerisinde marketlerin de yer aldığı avm (alışveriş merkezi) gibi yapılar bulunuyor.

Toplu konut projeleri için en cazip yapı modeli

Prefabrik yapı modeli özelilikle yatay mimari konseptindeki müstakil toplu konut projeleri için gerek üretim, gerek kurulum ve gerekse konut maliyetleri açısından çok cazip avantajlara sahip. Kaynaksız vidalı teknoloji kullanımıyla çelik konstrüksiyon ev sistemiyle bant hattında üretilen hazır evler çok hızlı üretim imkanı sunmaktadır. Irak toplu konut proje örneğinde olduğu gibi 10 bin kişinin yaşayacağı bir konut projesi 7 ay gibi kısa bir sürede hazırlanabilmektedir. Prefabrik yapının aynı şekilde kurulumu da çok hızlı ilerlemektedir. Geçmeli vidalı sistemiyle prefabrik ev plan büyüklüğüne göre ortalama 3 kişilik bir ekiple 2 ila 4 günlük kısa bir zaman diliminde kurulum yapılabilmektedir. Konut açığının en ideal zamanda hızla kapatılması ve konut arzının artırılarak konut fiyatlarının dengelenmesi için prefabrik yapı sistemi tavsiye edilebilecek en iyi modeldir. Geleneksel mimarinin modern tarzla yorumlandığı göz alıcı tasarımların üretimine kolaylık sunan prefabrik yapı tercihi son dönemde gündemde olan yatay mimari konseptindeki konut projeleri için son derece uygun modeldir.

Yüksek yapı güvenliği

Prefabrik çelik konstrüksiyon ev ana taşıyıcılarındaki paslanmaz çelik sistemiyle binayı statik değerler açısından son derece güvenli kılmaktadır. Deprem, patlama gibi olumsuz koşullara karşı yapı güvenliği ile öne çıkmaktadır. Yapının çatı sisteminde de çelik konstrüksiyon sistem tercih edilmiş olup uzun yıllar güvenli kullanım imkanı sunmaktadır.

Kentsel dönüşümde prefabrik ev avantajı

Üretim tarzının yeni tasarım konseptelirinin üretimine kolaylık sunduğu prefabrik yapı sistemiyle kentsel dönüşüm projeleri hedeflenenden çok daha kısa sürelerde hızla tamamlanabilmektedir. Özellikle ülkemizin deprem gerçeği göz önüne alındığında deprem bölgelerindeki konutların dönüşümü için büyük kolaylık sağlamaktadır. Çelik konstrüksiyon sistemle güvenli evler günlerle ifade edilen zaman diliminde kolaylıkla hazır hale getirilebilmektedir. Yine baraj projeleri için ülkemizde sıkça yaşanan yerleşim yeri (ilçe veya köy) taşımaları için hazırlanan köy ev projeleri prefabrik ev modeli en hızlı çözüm sunuyor. Uzmanlarca belirlenen yerde yeni yerleşim alanları kolaylıkla planlanarak ev kurulumları bu sistemle hızla ilerletilebilmektedir.

Prefabrik yapıda yapı güvenliği denetimi, montaj kontrolü, proje uygunluk gibi gerekli kontrollerin yapılması da yapı sistemince sağlanan kalite kontrollü standart üretim imkanlarıyla son derece kolay ve raporlanabilir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yalıtımıyla enerji dostu ve çevreci

Karmod prefabrik evlerde kullanılan izoleli duvar panelleri ve çatı sistemiyle klasik ev modellerine göre iki katına varan oranlarda enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Mekanik tüm iklimlendirme uygulamaları yapı modelinde kolaylıkla uygulanabilmektedir. Türkiye’nin her bölgesi dikkate alındığında 4 mevsim yaz veya kış evlerin enerji sarfiyatı minimum düzeyde gerçekleşmektedir. Karmod evlerin üretiminde kullanılan tüm malzemeler dönüşümlü veya yeniden kullanılabilir özeliğikleriyle çevre dostudur.

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet

Büyük Projelerimiz