Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

50 Günde Tamamlanan Çelik Cami | Orhanlı Sanayi Bölgesi Cami

Kullanım Amacı İbadethane
Yapı Modeli Hibrit Çelik ve Prefabrik Yapı
Yapı Adedi 3
Toplam Metraj 480 m²
Proje Yılı 07.04.2023
Kullanılacak Bölge Orhanlı, Tuzla, İstanbul, Türkiye
Tamamlanma Zamanı 50 Gün
Şu anda 56 misafir bu projeyi inceliyor

350 Kişi Kapasiteli Çelik Cami 50 Günde Tamamlandı

Üretimden kuruluma hibrit çelik yapı sistemi avantajlarının en iyi şekilde kullanıldığı Orhanlı Sanayi Camiinin inşasını 50 gün gibi rekor bir sürede tamamladık. 312 m2 kapalı alana sahip çelik cami aynı anda 425 kişi namaz kılabiliyor.

Yapısal çelik ve hafif çelik sistemin birlikte kullanıldığı hibrit çelik sistemle yapı güvenliğiyle birlikte inşa süresini de hızlandırdık. Çelik yapı sistemiyle klasik inşa yöntemlerine göre yüzde 70 daha hızlı kurulum gerçekleştirilebiliyor.

Hiç Kolon Kullanılmadan 207 m2 Açıklık

Orhanlı Sanayi Cami projesinin öne çıkan önemli özelliklerinden biri de cami içinde 207 m2 açıklığın bulunması. Bu alanın hazırlanmasında çelik taşıyıcı sistemin avantajları kullanıldı. Bu alan özel çelik taşıyıcı sistemlerle desteklenerek hazırlandı. Cami içerisindeki açın alan 14,45x14,42 metre en ve boy ölçülerine sahip. Cami ayrıca yapısal çelik taşıyıcılarla desteklenen 5,10 metre iç kot yüksekliğine sahip.

Çelik Camide Selçuklu Mimarisinin Modern Yansımaları

Orhanlı Sanayi Cami klasik Selçuklu cami mimarisinden esinlenerek tasarlandı. Caminin projelendirilmesi Hira Mimarlık tarafından yapıldı. Tasarımın üretime uyarlanması aşamasında Karmod teknik ekibi proje üzerinde özel çalışma yaptı. Tasarımda Selçuklu mimarisinin genel karekteristik özellikleri yansıtıldı. Çatı örtüsünde klasik kiremit yerine onu andıran kırmızı renkte metal kiremitler kullanıldı. Metal kiremitlerin üretimi Karmod fabrika hattında gerçekleştirildi.

Cami İç Dekorasyonda Selçuklu ve Osmanlu İzleri

Caminin iç hat ve ahşap süslemeleri Selçuklu ve Osmanlı mimarilerinden esinlenilerek hazırlandı. Mimber, mihrap, kürsü ve müezzinlik ahşah uygulama ve işçiliklerle süslendi. Müezzinlik yapımında limba ağacı kullanılarak tamamen Selçuklu mimarisine özgü işçilik uygulandı.

Pencere yerleşimleriyle gün ışığının iç mekana maksimum oranda girişi sağlandı. Tasarımda ses akustik özellikleri de dikkate alındı. Cami mikrofon kullanmadan bile en iyi ses dağılımına sahip.

Caminin Şadırvan ve Kafeterya Binası Prefabrik Yapı Sistemiyle İnşa Edildi

Orhanlı Sanayi Cami projesinde iki bağımsız yapı daha yer alıyor. Bunlar şadırvan ve çay ocağı binaları. Bu iki yapı da prefabrik yapı sistemiyle inşa edildi. İçerisinde şadırvan ve WC’lerin bulunduğu Abdesthane binası 92 m2 büyüklükte. Kafeterya binası ise 76 m2 büyüklüğe sahip.

Orhanlı Sanayi Camii, 7 Nisan 2023 tarihinde Tuzla Müftüsü Mustafa Aydın'ın kıldırdığı Cuma namazıyla ibadete açıldı.

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet

Büyük Projelerimiz