Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

Mevlana Evleri - Acil Barınma Evleri

İlk kez Kızılay Genel Başkanlığı’nca 2011 Van depreminde ortaya çıkan acil barınma ihtiyacınını karşılanması için gündeme gelen Mevlana evleri modelinin en önemli özelliği kısa sürede pratik kuruluma sahip olmasıdır. Mevlana evleri nedir diye bir tanımını yapmak istesek kısaca Kızılay ve diğer yardım kuruluşlarının yıllardır kullandığı çadıra önemli bir alternatif olarak ortaya çıkmış afet evleri çözümü olarak tanımlayabiliriz.

Mevlana evleri prefabrik yapı sınıfı kapsamında yer alan konteyner modeliyle üretilmektedir. Vidalı ve geçmeli sistemiyle kısa sürede hızlı kuruluma sahiptir. Demonte yapı özelliği kullanıma ihtiyaç kalmadığında kolayca sökülerek depolanabilmekte ve böylece başka afet durumlarında kullanıma hazır bekletilebilmektedir.

1986 yılından bugün esektördeki üretim tecrübesiyle Karmod, deprem, sel, yangın gibi tabi afetlerle beraber savaş durumunun yol açtığı mülteci sorunlarında ortaya çıkan barınma ihtiyaçlarının hızlı çözümünde konteyner mevlana evleri yapılarıyla zor zamanında insanlığın yanında yer alıyor. 2011 üzücü Van depreminde konteyner kente sağladığı 500 yaşam ünitesiyle acının hafifletilmesinde önemli rol üstlendi. Yine savaş mağduru olarak ülkemiz başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, Ürdün ve Lübnan’a sığınan Suriyeli mültecilere tam zamanında üretimle afet evleri kurarak acılarını gidermeye ortak oldu.