Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.
Geri Dön

Türk Prefabrik Yapı Sektörünün Sahra Hastanesi Başarısı

Karmod 21.07.2022
Türk Prefabrik Yapı Sektörünün Sahra Hastanesi Başarısı

Türk Prefabrik Yapı Sektörünün Sahra Hastanesi Başarısı

Türk Prefabrik Yapı Sektörü, İstanbul’da 45 gün gibi rekor bir sürede tamamlanan 1008’er yatak kapasiteli iki Acil Durum Hastaneleri (Sahra Hastanesi) ili büyük bir başarıya imza attı. Prefabrik yapı sistemiyle çok kısa sürede inşaa edilen devasa büyüklükteki iki dev pandemi hastanesinin aynı zaman diliminde tam teşekküllü olarak hizmete hazır hale getirilmesi ülkemizde ve dünyada büyük yankı uyandırdı. Prefabrik hastanelerin açılışlarını yabancı haber ajansları imrenerek duyurdu.

Bu iki hastanenin yapım kararı Covid19 pandemisinin tüm dünyayı kasıp kavurduğu kritik bir dönemde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin halk sağlığını koruma adına almış olduğu en kritik hamlelerden biri olarak tarihe geçti. Bu hastanelerden biri Yeşilköy’de havaalanı içerisine kurulan Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi. Yapımı rekor sürede tamamlanan bu önemli hastane 125 bin metrekare alana kuruldu. Özellikle pandemi hastanesi olarak planlanan, normal dönemde sağlık turizmi alanında hizmet vermesi öngürülen Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi, 75 bin metrekare kapalı alana sahip olup 432’si yoğun bakım olmak üzere ihtiyaç halinde yoğun bakıma dönüştürülebilecek 1008 yatak kapasitesi ve modern donatılı 16 ameliyathanesi bulunuyor. Hastanenin havaalanı apronuna bitişik durumda kurulum yapılması da ambulans uçakla Türkiye’nin diğer bölgeleri ve yurtdışından getirilecek hastalar için çok iyi bir planlamanın yapılmış olduğunu gösteriyor.

Uzun yıllar Sağlık Bakanlığımız’ın uhdesinde hizmet verecek ülkemizin gururu bu hastanenin bu kadar kısa bir sürede tamamlanabilmesindeki en büyük pay prefabrik yapı sistemi kuşkusuz. Çelik örgülü demonte vidalı sistem kurulum kolaylığı ve avantajları devasa büyüklükteki hastane yapılarının kısa sürelerde hizmete hazır hale getirilmesinde en büyük kolaylık. Bu güzel sistem prefabrik sağlık yapılarının sahra hastaneleri gibi acil ihtiyaç duyulduğu dönemlerde diğer yapı modellerine göre avantajlı ve erişilmez kılıyor. Üstelik prefabrik çelik sistem teknoloji ile modern mimarinin tüm incelikleri yapılara kolaylıkla yansıtılabiliyor.

Aynı dönemde prefabrik yapı sektörünün emekleriyle ülkemize kazandırılan bir diğer sahra hastanesi de Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi. 29 Mayıs gibi ülkemiz açısından anlamlı bir günde hasta kabülüne başlanan Feriha Öz hastanesi korona virüs tedavi sürecinde çok önemli bir işleve sahip. Yine 1008 yatak kapasiteli bu Acil Durum Hastanemiz’de 432 adet yoğun bakım odası ve 576 tek kişilik servisi bulunuyor. Modern teknolojide tıbbi cihazlarla donatılan hastanede ihtiyaç halinde bütün odalar yoğun bakıma dönüştürülebiliyor. Pandemi hastane işlevine uygun olarak hastanenin acil servislerinde tek kişilik müşahade odaları yer alıyor. Hastanede, triyaj odaları, içerisinde 2 adet MR cihazının bulunduğu MR bölümü, üç boyutlu görüntüleme gerçekleştiren 3 adet tomoğrafi cihazı, laboratuvarlar, anjiyo odaları gibi alanlar yer alıyor. Acil servis bölümlerinde CPR yaşam destek odaları da ani kalp durmaları ve nefes alma güçlüklerinde insan sağlığı açısından önemli görev üsleniyor.

Biz Sizi Arayalım

Size daha iyi hizmet verebilmek için kuramsal ve özel mimari planlarınız, projeleriniz ve ürün şartnamenizle ilgili soru ve detayları info@karmod.com mail atarsanız en kısa zamanda talebinize hızlı dönüş yapılacaktır.

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet

Büyük Projelerimiz