Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.
Geri Dön

Şah Deniz 2 Şantiye Yapılarını Karmod Üretti

Karmod 22.07.2022

Azerbaycan Bakü'ye Karmod Prefabrik Şantiye Yapı Projesini tamamladı

Prefabrik ve konteyner şantiye yapılarında Dünyanın tercihi Karmod Şah Deniz 2 projesinin yönetim binaları ve işçi şantiyelerinin yapımını gerçekleştiriyor.

Şah Deniz olarak adlandırılan Azerbaycan’da Bakü’nün 70 km güney doğusunda 1999 yılında keşfedilen doğalgaz yatağından gaz çıkarma projesinin 2. Aşamasında kullanılacak geçici yönetim ve işçi kamplarında Karmod konteyner yapıları tercih edildi.

BP Gaz yönetici, teknik personel ve işçilerince kullanılacak konteyner kamp projesi kapsamında ilk etapta 126 konteyner kompleksi ve 1 adet 2200 metrekare kapalı alana sahip prefabrik yönetim binasından oluşan yapıların ön üretimi tamamlanarak kurulumuna başlandı.

Şah Deniz 2 projesi için Karmod tarafından kurulan konteyner ve prefabrik şantiye yapı kompleksinde yönetci ve teknik personel çalışma ofisleri, yemekhaneler, yatakhaneler, soyunma odaları, mutfak, tuvalet – duş üniteleri, depo gibi benzeri alanlar yer alıyor.

Şah Deniz (SD) Projesi Nedir?

1999 yılında keşfedilen, 1 trilyon metreküp gaz rezerviyle dünyanın en büyük gaz rezervine sahip alanlardan biridir. Hazar Denizi’nin derin su sahanlığında bulunan rezerv Bakü’nün 70 km güney doğusunda yer almaktadır. Şah Deniz 1 Aşaması 2006 yılında faaliyete geçmiş olup yılda BP firmasınca 9 milyar metreküp (bcma) gaz üretimi gerçekleştirilmektedir. Proje 2006 yılından bu yana, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'ye gaz tedariki sağlamaktadır..

Şah Deniz Tam Saha Geliştirme

Şah Deniz 2 Aşaması Nedir?

Şah Deniz Aşama 1 tarafından üretilen yaklaşık 9 bcma gaz üretimini yılda 16 milyar metreküp (bcma) yükseltecek dev bir projedir. 25 milyar doların üzerinde yatırım yapılacak projeyle Avrupa pazarlarına ve Türkiye’ye gaz tedariki sağlayacaktır. Şah Deniz 2. Aşaması, dünyanın en büyük doğal gaz tesislerinden biridir.

Şah Deniz 2 projesi (FEED) kapsamında çevre koruma faktörleri de dikkate alınarak değerlendirilerek faaliyetlerin yürütüleceği Şah Deniz 2 Aşaması için planlanan yapı kapsamı şunlardır; iki yeni köprü bağlantılı deniz platformları, 2 yarı dalgıç kuleleri ile delinmiş olacak, 26 denizaltı kuyusu, denizaltı boru hattı 500 km, Sangaçal Terminali genişletilmesi, Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP), Türkiye ve Avrupa'da boru hattı altyapısı yer almaktadır. Ilk gaz ihracatı için hedef 2017 sonu olarak belirlenmiştir.

Şah Deniz 2. Aşama gaz nakli Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden mevcut Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ile aynı rotayı takip edecek. Türkiye'de gaz mevcut iletim şebekesi veya yeni bir Trans-Anadolu Boru Hattı (TANAP) aracılığıyla taşınacaktır.

Biz Sizi Arayalım

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet

Büyük Projelerimiz