Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.
Geri Dön

Prefabrik Ev Çatısı Nasıl Yapılır?

Karmod 05.09.2022

Prefabrik evler uzun ömürlü yapı konseptinin yanı sıra hızlı üretim ve kurulum avantajıyla müstakil konut sahibi olmak isteyenlerce en çok tercih edilen yapı modelleri arasında yer alıyor. Konut finansman bütçelerine tasarruf sağlayan avantajlı fiyatları prefabrik evin tercih edilmesindeki öne çıkan diğer önemli etkenler arasında. Bu kadar ilgi gören bir konut modelinin yalıtım beklentilerini en iyi şekilde karşılaması açısından duvarlarla beraber çatı sistemindeki üretim ve uygulaması oldukça önemli. Prefabrik ev modelinde de aynen klasik betonarme konutlarda olduğu gibi çatı izolasyonu ısı kayıpları ve yağmur suyu sızdırmazlığı açısından önem kazanıyor. Yalıtımın yanı sıra yapı güvenliği yönüyle prefabrik evlerde çatı sisteminin yükü iç ve dış duvar blokları üzerine dağıtılmak üzere planlanmıştır. Bu nedenle üretim projesindeki ölçülendirme ve saha uygulaması bu dengenin korunması açısından projeye uygun yürütülmelidir.

Tam yalıtım sağlanabilmesi ve yapı güvenliği için prefabrik ev çatısının üretim sistemi, malzeme seçimi ve saha uygulaması bütünlüğü önem kazanıyor. Fiziki olarak ısınan hava yükseldiğinden yalıtımı iyi bir şekilde yapılmış prefabrik ev çatısı enerji kayıplarını engelleyecek ve gider bütçesinden tasarrufla kazandıracaktır.

 1. Karmod prefabrik evlerin çatı sisteminin statik hesaplamaları henüz tasarım aşamasında  gerçekleştirilmektedir. Her ev modeline özel yapılan bu hesaplamayla çatı statiği en iyi şekilde karşılanmaktadır.
 2. Çatı tasarımında modele göre değişmekte olup genel olarak beşik çatı (çift tarafa meyilli) ve zarf çatı olarak da isimlendirilen kırma çatı sistemi yoğun olarak tercih edilmektedir. Veranda gibi alanlarda tek yöne meyilli sundurma çatı modeli de kullanılmaktadır. Prefabrik ev şayet kar yükü çok fazla olan iklim bölgelerinde kullanılacaksa dik çatı modeli tercih sebebi olmaktadır.
 3. Karmod prefabrik ev çatı sistemi makas adıyla isimlendirilen üçgen metaller üzerine kurgulanmıştır. Bu metallerin üretimi projeye tam uygunlukta bilgisayar destekli teknolojik makine hattında gerçekleştirilmektedir. Parçalı üretim özel çelik cıvata somun kullanımıyla birleştirilerek makaslar hazırlanmaktadır. Klasik üretimlerdeki kaynak kullanımı Karmod yapılarında tamamıyla sonlandırılmıştır. Kaynağın oluşturacağı riskler civata somunlu sistemle ortadan kaldırılmıştır.
 4. Makaslar 125 cm aralıkta bir olacak şekilde projelendirilmiştir. Bunun nedeni 125 cm’de bir gelen H adı verilen taşıyıcı direklere denk gelmesi amaçlanmış olmasıdır.
 5. Makas uç kısımları her iki dış duvar yönünde bu direklerin üzerine basacak şekilde montajlanır. Makaslar aynı zamanda iç duvarlar üzerinden geçerek çatı yükünün dengeli dağılımı sağlanır.
 6. Makasların üzerine birbirine bağlayacak şekilde çatı örtüsünü kolaylaştırmak amacıyla aşık adı verilen metaller montajlanmaktadır. Karmod prefabrik evlerin aşıklarında özel çelik metaller kullanılırken klasik üretimlerde ahşap aşıklar da kullanılabilmektedir.
 7. Metal aşıkların üzerine OSB ahşap kaplaması çatının her tarafını kapatacak şekilde uygulanır. OSB üzerine son çatı örtüsünü sermeden önce nem bariyeri örtülür. OSB ve nem bariyerinin kullanımındaki temel amaç bina içerisinde oluşabilecek terlemeleri tamamen ortadan kaldırmaktır.
 8. OSB ve nem bariyeri üzerine son katman olarak trapez sac veya metal kiremit uygulaması yapılmaktadır. Müşteri shingle çatı tercih etmişse şayet OSB üzerine nem bariyeri yerine mebran uygulaması gerçekleştirilmektedir. Opsiyonel tercihlerde yoğun olmamakla birlikte sandviç panel sistem kullanımı da gündeme gelmektedir.
 9. İç tavan kapaması üzerine ise iklim bölgesine göre 6 ila 12 cm kalınlığında mineral yün serimi gerçekleştirilerek yalıtım açısından en iyi uygulamalar yapılmaktadır.
 10. Karmod prefabrik evlerin iki yönünde kalan çatı alın saclarının alt kısımlarına belirli aralıklarla havalandırma menfez delikleri oluşturulmuştur. Bu sistemle sıcak veya nemli havalarda terlemelerin önüne geçilmiştir.
 11. Karmod prefabrik evlerin çatı yağmur oluklarında metal dere sistemi tercih edilmiştir. Bunun en önemli nedeni klasik plastik olukların yoğun güneşte zamanla parçalanmaları veya kışın yaşanan don olaylarında yine kırılarak işlevini yitirmeleridir.
 12. Karmod prefabrik evlerde çatı makasları ve kapama malzemeleri projeye özel üretilip sahaya sevk edilmekte olup olası işçilik hatalarının tamamen önüne geçilmiştir. Projeyle birebir uygunlukta gerçekleştirilen çatı montajıyla tam güvenli ve en iyi yalıtımda çatı uygulamaları yapılmaktadır.

Prefabrik Ev Çatı Montajı Nasıl Yapılır

Prefabrik Evlerin Çatılarında Hangi Malzemeler Kullanılmaktadır?

Prefabrik evlerin çatı sisteminde kullanılan malzemeleri sırasıyla şu şekilde ifade edebiliriz. İlk olarak çatı örtüsünün yükünü çeken çatı makaslarının yerleştirileceği duvar üst bölgelerine şekli nedeniyle omega adı verilen metaller yerleştirilmektedir.

Çatı örtüsünün yükünü çeken makaslarda üçgen şeklinde çelik metal makaslar kullanılmaktadır. Makaslar 125 cm aralıklarla dizilerek çatı yükü evin her taşıyıcı bölgesine eşit şekilde dağıtılmıştır.

Çatı makaslarını dikey olarak keserek birbirine bağlayan metal açık profiller kullanılmıştır. Metal aşık profiller makasların üstünde yer alan u şeklindeki özel kulaklar içerisine oturtularak vidalanmaktadır. Metal aşıklar üzerine OSB kaplama malzemesi kullanılmaktadır. OSB üzerine nem bariyeri kullanılarak serilir. En üst katmanda da müşteri tercihine göre boyalı veya naturel trapez sac ile metal kiremit kaplama kullanılmaktadır. Bu kaplamaların tutması için akıllı vida adı verilen sızdırmaz çelik vidalar tercih edilmiştir. Üst çatı örtüsünde shingle tercih edilmişse OSB üzerine nem bariyeri yerine mebran malzeme kullanılmaktadır.

Çatı yağmur oluklarında Karmod prefabrik evlere özel üretilmiş metal dere sistemi tercih edilmiştir. Metal dere inişleri opsiyonel olarak metal boru inişli veya plastik boru inişli malzeme kullanılabilmektedir.

Çatı iç tavan arası üst kısmına 6 cm mineral yün serimi yapılmaktadır. Bu serim iklim koşullarına göre çift kata çıkartılabilmektedir.

Çatı Malzemesi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli

Prefabrik Ev Çatısı Nasıl Yapılır?

Yalıtım ve genel iklimlendirme açısından betonarme binalarda olduğu gibi prefabrik evlerdeki çatı malzeme tercihleri son derece önem kazanmaktadır. Öncelikle satın alma öncesi prefabrik evi kullanacağınız bölgenin iklim özelliklerini müşteri temsilcisiyle gerçekçi bir şekilde paylaşmanız gerekir. Prefabrik ev üretici firmaların iklim bölgeleri illere göre oluşturulduğundan aynı il içerisinde değişkenlik gösteren iklimler varsa mutlaka belirtilmeli. Örneğin Antalya şehir merkezi Akdeniz iklim kuşağında olup şehirde kış boyunca çok fazla soğuk yaşanmaz. Oysa şehrin çok yakınında şehri hakim tepeden gören Torosların zirvelerinde kış oldukça çetin geçer. Şehir merkezi güllük gülistanlık iken yüksek köylerde çekin kış etkisini gösterir. Bu örnekle anlatmak istediğimiz aynı şehir içerisinde aynı zaman diliminde çok farklı iklim özelliklerinin görülebilmesi. Örnekteki gibi iklim farklarını prefabrik ev satın alacağınız firma ile mutlaka paylaşınız.

Prefabrik evin kurulacağı bölgede kar yoğun bir şekilde yağıyorsa bu durumun da üretici firma yetkilisine iletilmesi önerilecek çatı modelleri açısından önem kazanır. Kar yükü yüksek olan kullanım yerleri için makas ve aşık sayısı artırılması gibi proje ek destekleri yapılmaktadır. Bu bölgeler için çatı eğimimi bir miktar daha artırılarak karın kısa zamanda çatıdan aşağı akması doğal yoldan kolaylaştırılmaktadır.

Bazı ekonomik prefabrik ev fiyatlarında OSB ve nem bariyeri fiyata dahil edilmemektedir. Şayet evinizi yazlık olarak kullanacaksanız OSB ve nem bariyeri tercih etmenize gerek kalmayabilir. Ancak soğuk iklimde kış aylarında da evi kullanacaksanız mutlaka OSB ve nem bariyeri uygulamasını fiyata dahil ettirin. OSB ve nem bariyeri yoğun yağış alan iklimlerde yağmur sesinin ev içerisine girişini tamamıyla engelleyecektir.

Çatı Malzeme Kalitesinin Isı Yalıtımına Etkisi

Prefabrik Ev Çatısı Nasıl Yapılır?

Öncelikle prefabrik evin çatı malzeme seçiminizi belirlemede genelde iki unsur etken olur. Bunlardan biri evi kullanacağınız yerin iklim özellikleri diğeri ise kullanım amacınız. Evinizi yaz kış dört mevsim kullanacaksanız ve eviniz özellikle aşırı soğuk bir bölgede inşa edilecekse OSB tercihinden vazgeçmeyin. Buna ilave olarak çatı arası mineral yün serimi 6 cm standart tek kat yerine iki kat 12 cm olarak talep edin. Eviniz karasal soğuk bir ilde kurulacak olsa bile bu evi sadece az aylarında kullanacaksanız OSB ve nem bariyeri gibi uygulamalara ekstra para ödemenize gerek kalmayacaktır. Yine yaz kullanımları için tek kat mineral yön serimi yeterli olacaktır.

Kısaca özetlersek prefabrik evlerde çatı yalıtımı için istenilebilecek en iyi malzeme seçimi tavan arasına çift kat mineral yün serimi ve çatı örtüsü altına OSB ve nem bariyeri seçimi olacaktır. Çatı uygulaması bu şekilde yapılan prefabrik evler en soğuk kış günlerinde bile kolayca ısınacaktır. Isınan hava evinizin içerisinde hapsolacak ve en az enerji kullanımıyla bütçeden tasarruf edilerek kazançlı çıkacaksınız.

SIK SORULAN SORULAR

Prefabrik yapılarda çatı yapımı ne kadar sürer?

Prefabrik evin çatı üretimi modern üretimle bant sisteminde gerçekleştirildiğinden satın aldığınız evin duvar blokları gibi ana malzemelerin hazırlanması sürecinde imal edilir. Bu yönüyle üretimi için ekstra zaman gerekmez. Montaj süreci ise duvar bloklarının kurulumu sonrası başlar. Örneğin 64 m2 2+1 bir evin çatısının tamamıyla tamamlanması için bir kaç saat yeterli olmaktadır. Bu süreçte ilk olarak çatı makasları seri bir şekilde dizilerek vidalanır. Üzerine metal aşıklar montajlanır. Bunun üzerine OSB ve nem bariyeri uygulanır. İç tavan arası mineral yün serimi, metal dere montajı ile üst metal kiremit serimi sonrası montaj tamamlanmaktadır

Prefabrik evde yaz kış oturulur mu?

Prefabrik ev uzun ömürlü ve güvenli sistemiyle yenilikçi konut modelidir. Yeni konut modelinin yüksek yalıtımı bu evleri dört mevsim kullanılabilir konsepte yükseltmiştir. Betonarme konut konfor beklentilerinin tamamını karşılayan prefabrik ev hızlı kurulum ve fiyat ekonomisiyle en çok tercih edilen konut modeli arasına girmiştir. Duvar ve çatısı tam yalıtım uygulamalarıyla desteklenen prefabrik ev yaz veya kış fark etmeksizin en iyi konforla kullanılabilmektedir. Isıtma en az enerji kullanımıyla gerçekleştirilirken sağladığı tasarrufla bütçelere kazandırmaktadır.

Prefabrik evde 4 mevsim yaşanır mı?

Prefabrik ev betonarme gibi klasik konut modellerinden daha iyi yalıtım performansıyla 4 mevsim konforla yaşanacak yenilikçi konut modelidir. Yalıtımlı duvarları ve çatı sistemiyle en çetin kış günlerinde bile kolayca ısınır iç ısıyı uzun süre muhafaza eder. Sıcak yaz aylarında serin iç mekanıyla konforlu yaşam alanları hazırlar. Aşırı sıcak nemli bölgelerde klima gibi iklimlendirme cihazları en az enerji harcayarak tasarruf sağlar.

Prefabrik Ev Satın Alırken Bilmeniz Gereken 10 Madde” içeriğimizi de incelemenizi öneririz.

Çatı yapımında nelere dikkat edilmelidir?

Evlerin çatısı iki noktada önem kazanır. İlk olarak yağan yağmur sularının evin içerisine girişini engeller. İkinci olarak da sağladığı yalıtımla ev içerisinin yazın sıcak kışın serin kalmasına önemli katkıda bulunur. Bu iki önemli işlevi tam olarak yapabilmesi için çatı yapımında bazı önemli hususlara dikkat edilmelidir. Öncelikle trapez sac veya metal kiremit uygulamalarının kaplanması öncesi alt makas desteklerinin iyi bir şekilde yapılması gerekir. Aksi durumda kar yükü veya benzer dış faktörlerle çatıda çökmeler yaşanarak sızdırmazlık işlevi kaybolur. Bunun için çatı makasları örtüyü ve kar yükü gibi ağırlıkları en iyi şekilde karşılayacak şekilde kullanılmalı ve bağlantılarının profesyonel işçilikle yapılması gerekir.

Makaslar üzerine montajlanan aşıklar en iyi aralıkla ve vida bağlantıları yapılarak birleştirilmeli. Aşıklar üzerine iyi bir yalıtım performansı için uzun ömür dayanımlı OSB malzeme ve nem bariyeri uygulanmalı. Metal çatı örtülerinin montajında mutlaka sızdırmaz akıllı vidalar tercih edilmeli. Çatı iç tavan aralığına normal iklime göre tek kat (ortalama 6 cm) aşırı soğuk iklimler için çift kat mineral yön serimi yapılmalı. Çatı derelerinde donma ve güneş ışınlarında parçalanmayan metal dereler tercih edilmeli. En iyi malzeme kullanımı, yalıtım malzemelerinin tercihi ve profesyonel işçilik uygulamalarıyla kurulan prefabrik evlerin çatısı en iyi kullanım performansıyla uzun yıllar konforu yaşatır.

Çatılar neden akar?

Evlerin çatılarında yağmur veya kar sularının sızdırarak iç kısma akması önemli bir yalıtım sorunudur. Sızdırmanın temel nedenleri arasında malzeme kullanımı ve işçilik uygulamasıyla birlikte kullanım hataları öne çıkar. Kar yükünün yol açacağı çökmeleri önlemek için çatı statiğinin uzman bir firma tarafından yapılması gerekir. Bu statiğe göre en iyi taşıma kalınlığında çatı makasları kullanılarak bağlantılarının en iyi şekilde yapılması gerekir. Sağlam bir karkas üzerine örtülen metal kiremit, shingle veya trapez sac sızdırmazlığın ilk güvencesidir. Çatı örtü malzemelerinin montajında sızdırmaz akıllı vida kullanılmalıdır. Bir diğer çatı su alma nedeni çatı saçaklarının duvardan taşma bırakamadan üretilmesidir. Bu durumda çatıdan akan sular duvara oradan da ev içerisine girecektir. Satın almalarda bu hatalı tasarımların seçilmemesine dikkat edilmelidir.

Çatı akıtmasında bir diğer önemli unsurun kullanıcı hataları olduğunu vurgulamıştık. Bakım gerektiren özel durum dışında evlerin çatısına çıkılmaması her zaman için önemlidir. Anten bağlama gibi nedenlerle çatı üzerine çıkılarak bağlantı yapılması çatı sızdırmazlığını ortadan kaldırmaktadır. Aynı şekilde çatı üzerindeki gereksiz gezintiler esnasında metal kiremit üzerindeki bazı noktalar ezilmekte, su birikintilerinin oluşmasına yol açmaktadır. Çatıdan doğal akış yolu bulamayan sular yine gezerek oynatılmış vida alanlarından sızarak evin içerisine girmektedir. Kullanım hatalarını engellemek için prefabrik ev satın alma formundaki uyarıları mutlaka dikkate almanızı öneririz.

Biz Sizi Arayalım

Size daha iyi hizmet verebilmek için kuramsal ve özel mimari planlarınız, projeleriniz ve ürün şartnamenizle ilgili soru ve detayları info@karmod.com mail atarsanız en kısa zamanda talebinize hızlı dönüş yapılacaktır.

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız