Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

Hızlı üretim sistemi Ağır Çelikle buluştu projelere hız kazandırdı

Karmod olarak sektöründeki 1986 yılından bugüne uzmanlığımız ve teknolojimizle ağır çelik yapı sistemi ile cıvata somun bağlantılı hafif çelik yapı sistemini sentezledik. Bu tür yapılar için henüz tanımlanmış bir isim yok. Kompozit yapı veya Hibrit Çelik Yapı denilebilir. Hibrit çelik sistemiyle çok katlı ve yüksek kota sahip binalar yapı güvenliği değişmeden daha hızlı şekilde kuruluyor. Yapı finansman bütçeleri minimize ediliyor. Hibrit çelik teknolojisi ile güvenli ve uzun ömürlü yapı projeleri çok kısa inşa süresinde tamamlanıyor ve yapı bütçesine sağladığı tasarrufla kazandırıyor.

Güvenli çelik yapılarda daha düşük bütçeli çözüm: Hibrit Çelik Yapılar

Normalde ağır çelik veya hafif çelik yapı sistemi kendi içerisinde değerlendirildiğinde her ikisinde de kullanılan çeliğin mukavemeti bina yapı güvenliğini en iyi şekilde karşılayacak niteliklere sahip. Bu durumu örneklendirmek gerekirse hafif çelik yapılarda en fazla 3 kat yüksekliğe sahip yapılar üretilir ve yapıyı statik değerler açısından güvenli kılacak çelik taşıyıcıların kalınlığı bu kat yüksekliğine göre tercih edilir. Bu yapı modelinde üç kata kadar konut ve ofis yapıları hem güvenli hem de uzun ömürlü olarak kurulum yapılır. Ağır çelik yapı sistemi ise çok katlı ve bina kotu yüksek olan yapılarda tercih edildiğinden bu sistemde kullanılan taşıyıcı çelikler doğal olarak daha fazla kalınlıkta olmak durumundadır. İşte iki sistemdeki temel fark buradan kaynaklanır. Hafif çelik sistemin yapı yüksekliği düşük olan bina çözümlerinde kullanılan daha ince kalınlıktaki çelik malzeme bilgisayar destekli teknolojik hatta el değmeden kesme, bükme, vida yeri açma işlemleri hızla gerçekleştirilirken ağır çelik sistemdeki kalın çelikler daha yavaş sistemle çalışan makinelerde işlenebilmektedir. Burada iki sistem arasında iki önemli fark ortaya çıkmaktadır. Hafi çelik sistemli yapılar en kısa zamanda, teknolojik hatlarda minimum bütçelerle üretilebilirken ağır çelik yapılar ise daha fazla işçilik ve zamanda, daha yüksek maliyetlerle hazırlanabilmektedir.

İşte Karmod olarak hafif çelik yapılarda sahip olduğumuz teknolojileri mühendislik uzmanlığımızla birleştirdik ve hibrit çelik yapı modelini ortaya çıkardık. Hibrit çelik yapılarımızla teknolojik hızlı üretimli hafif çelik sistemin avantajını yüksek katlı yapılarda en güvenli model olan ağır çelik uzmanlığımızla birleştirdik. Klasik ağır çelik sistemiyle uzun inşa süresinde yüksek bütçelerle inşa edilen büyük yapıları hibrit çelik yapı sistemimizle kolaylaştırdık, projelere hız ve fiyat avantajı kazandırdık.   

Hibrit çelik sistemi nasıl işliyor?

Karmod hibrit çelik yapı sistemi ağır ve hafif çelik iki yapı modelinin avantajlarını bir araya getiren yenilikçi bir yapı modelidir. Hibrit yapı sistemimizle özellikle yüksek kota sahip avm, kültür merkezi, kongre merkezi, üniversite kampüsü, sosyal tesis gibi yapılarla beraber yüksek katlı ofis ve konutlara hem zaman hem de bütçe avantajı getiriyoruz. Bu modelde katlı ve yüksek katlı bina projelerimizin ana taşıyıcı sistemlerinde ağır çelik malzeme kullanırken bina ana yük taşıyıcısı olmayan diğer alanlardaki çelik akşamların tamamını hafif çelik modelini kullanıyoruz. Bu yenilikçi sistemimizle sadece ağır çelik modeli kullanılarak uzun zaman ve yüksek yapı finansman bütçeleri gerektiren projeleri çok kısa sürede ve çok daha ekonomik bütçelerle tamamlayarak yatırımcılara kazandırıyoruz.

Hibrit Çelik sistemle projenize hız verin

Yüksek güvenlikli yapılarda dünyada en çok kullanılan hafif ve ağır çelik yapı sistemlerinin birleştirerek hazırladığımız Karmod’un yenilikçi hibrit çelik sistemiyle tanışın projelerinizi hem kısa sürede hem de en uygun yapı bütçesi avantajlarıyla tamamlayın. Uzmanlığımızla üretimden kuruluma her aşamada yanınızdayız.

Deprem güvenliği için çelik yapı sistemi yaygınlaştırılmalı

ABD, Kanada, Avustralya, Japonya, İngiltere, Almanya gibi gelişmiş ülkelerde çelik yapı kullanımı son derece yaygın. Çelik yapılar deprem güvenliği ve 100 ila 150 yılı bulan yapı ömrü ile bu ülkelerin tercihi oldu. Üzerinde bulunduğu fay hatlarıyla deprem riskiyle karşı karşıya bulunan ve daha güvenli yapılar hazırlamak durumundaki ülkemizde ise yüksek güvenli çelik yapı sistemi henüz tam anlamıyla yaygınlaştırılabilmiş değil. Halbuki Türkiye dünyada çelik malzeme fiyatlarının en uygun olduğu ilk sırada gelen ülkeler arasında yer alıyor.