Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.
Geri Dön

Prefabrik Evler Hakkında En Çok Merak Edilenler

Karmod 17.01.2023

Prefabrik Evler Hakkında En Çok Merak Edilen 22 Soru ve Cevap

Son yıllarda prefabrik ev geniş kitlelerce kabul görmüş güvenli konut modelleri arasında. Durum böyle olunca prefabrik ev modelini tanımayan çok sayıda vatandaşımız tarafından bu evler merak ediliyor. Biz de bu yazımızda prefabrik evler hakkında merak edilen hemen hemen her konuyu soru cevap şeklinde sizin için derledik.

 • Prefabrik Ev Nasıl Üretilir?

Prefabrik evler yeni nesil konut modeli olup yeni teknolojilerin kullanımıyla modern fabrika tesislerinde üretilir. Ön üretim olarak bilinen bu modelde imalat duvardan çatıya, kapıdan pencereye fabrikada gerçekleştirilir. Sahada üretim adına hiçbir işlem ve işçilik gerektirmez. Prefabrik ev üretim sonrası kurulum yapılacak yere sevk edilerek profesyonel ekiplerce montajlanarak oturuma hazır hale getirilir.

 • Prefabrik Evlerde Hangi Malzemeler Kullanılır?

Prefabrik evlerin taşıyıcı sistemleri, duvar blok araları ve çatı altı makaslarında çelik sistemler kullanılır. Duvar kaplamalarında fiber cement levha, duvar yalıtımında EPS veya mineral yün uygulanır. Çatı yalıtımında da mineral yün serimi gerçekleştirilir. Bunun dışında elektrik ve su tesisat malzemeleriyle kapı ve pencere sistemleri diğer ev modelleriyle aynı malzemeler kullanılır. Prefabrik ev çevre dostu dönüşümlü malzeme kullanımıyla öne çıkar.

 • Prefabrik Ev Güvenli mi?

Prefabrik evlerin sağlamlığı ve güvenliği en çok merak edilip sorulan konular arasındadır. Kaliteli malzeme kullanımıyla üretilen prefabrik evler uzun ömürlü ve güvenli konut modelidir. Prefabrik evinizi uzun yıllar güvenle kullanmak için üretici firma malzeme listesini mutlaka inceleyin. Uzun ömürlü ve kaliteli malzemelerin kullanıldığı ev betonarme gibi konutlardan çok daha uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.

 • Prefabrik Evler Sıcak Olur mu?

Duvar ve çatı sistemlerinde en iyi yalıtım malzemelerinin kullanıldığı prefabrik ev en iyi iklimlendirme performansına sahiptir. Yalıtım uygulamaları yapılmış bir prefabrik ev klasik tuğla veya gaz beton duvarlı betonarme binalara göre yüzde 60’a varan oranda enerji tasarrufu sağlar. Kışları en az enerji kullanımıyla iç mekan hemen ısınır ve bu sıcaklığı uzun süre muhafaza eder.

 • Prefabrik Ev Depreme Dayanıklı mı?

Kullanılacağı bölge deprem kuşağı şartlarına göre kolayca projelendirilip üretilen prefabrik ev depreme karşı dayanıklı ve güvenli konut modelidir. Yüksek mukavemetli çelik taşıyıcılar çok hafif ve esnek yapısıyla deprem kuvvetine karşı en iyi şekilde direnç gösterir.

Prefabrik evlerin yapımında kullanılan malzemeler hafif ve esnek yapıdadır. Bu yüzden depreme karşı dayanıklıdırlar.

 • Prefabrik evler için ruhsat gerekli midir?

Uzun ömürlü konut modelleri arasında yer alan prefabrik evler için ruhsat gerekmektedir.

 • Nasıl Prefabrik ev sahibi olabilirim?

Prefabrik ev sahibi olmak için konut yapımına uygun ruhsat alabileceğiniz bir arsanızın bulunması yeterlidir. Belediye sınırları içerisindeki arsanıza prefabrik ev yaptırmak için ruhsat başvurunuzu ilgili belediyeye yapabilirsiniz. Köylerde ise çevre ve şehircilik il müdürlükleriyle il özel idaresinden ruhsat başvurusu için bilgi alabilirsiniz. Ruhsat öncesi beğendiğiniz evin projesi prefabrik ev üretici firma tarafından hazır verilmektedir.

 • İstediğim yere Prefabrik ev yapabilir miyim?

Prefabrik ev ön üretimli yapı modeline sahip olduğu için kamyonun gidebileceği her yere kolayca taşınabilir. Prefabrik ev yapmak istediğiniz arsanın size ait olması ve resmi makamlarda konut alanı olarak belirlenmesi yeterlidir. Prefabrik evler dört mevsim kullanılabildiğinden aşırı soğuk veya sıcak iklim farkı gözetmeksizin her iklim bölgesinde inşa edilebilir.

 • Prefabrik ev fiyatı ne kadardır?

Prefabrik ev fiyatları metrekare ölçülerine ve kullanılacağı bölge iklim koşullarına göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte prefabrik ev fiyatları klasik betonarme gibi konut modellerine göre çok daha uygundur. Ocak 2023 fiyatlarına göre 64 m2 prefabrik ev fiyatı 250.000 TL, 82 m2 prefabrik ev fiyatı 310.000 TL, 3+1 100 m2 prefabrik ev fiyatı 410.000 TL civarında seyretmektedir. Fiyatlar Marmara Bölgesi fiyatları olup montaj fiyata dahildir.

 • Prefabrik ev fiyatlarına neler dahildir?

Ev sahibi olmak isteyenlerin işini oldukça kolaylaştıran prefabrik ev fiyatı içerisine hemen hemen her şey dahildir. Standart olarak duvar blokları, çatı ve çatı örtüsü, elektrik ve su tesisat malzemeleriyle armatürleri, kapı ve pencereler, boyalar ev fiyatına dahildir. Bununla birlikte saha montaj işçilikleri elektrik ve su tesisatları, iç ve dış boya uygulamaları fiyata dahildir. Ev fiyatına dahil olmayan işçilikler arasında zemin betonunun hazırlanması, kurulum sonrası zemin şap uygulaması, parke ve fayans uygulamalarıyla mutfak dolabıdır.

 • Prefabrik evler kaç kata kadar yapılabilir?

Prefabrik evler tek katlı ve iki katlı modellerde üretilip inşa edilir.

Prefabrik evlerde doğalgaz kullanılır mı?

Prefabrik evlerin ısıtmasında çok sayıda alternatif ısıtma sistemleri kullanılabilir. Doğalgaz, soba, klima ve diğer elektrikli ısıtıcıların tamamı prefabrik ev ısıtmasında kullanılabilmektedir. Doğalgaz tesisatı kullanılmak istendiğinde soba veya kombili sistem tercihi konusunda prefabrik ev üretici firmaya sözleşme öncesi bilgi vermek gerekir.

 • Prefabrik ev yağmurlu havalarda kullanılır mı?

4 mevsim iklim şartlarına göre üretilen prefabrik evler yağmur, kar, aşırı sıcak fark etmeksizin her iklimde güvenle kullanılır. Prefabrik ev proje aşamasında kullanılacağı bölgenin iklim özelliklerine göre şekillendirilip üretilmektedir.

 • Prefabrik evin üretim ve kurulumu ne kadar sürer?

Diğer konut modellerine göre yüzde 70 daha hızlı üretim ve kurulum hızına sahip prefabrik ev çok kısa zamanda oturuma hazır hale getirilebilir. Üretici firma terminine göre ortalama üretim süresi 4 gündür. Sevk edileceği mesafeye göre sevkiyat 1 – 2 gün sürmektedir. 3+1 plandaki 100 m2 bir prefabrik evin ortalama kurulumu 3 gündür. Zemin şap ve fayans uygulamaları sonrası iç ve dış boyası 3 günde tamamlanabilmektedir. Prefabrik ev yaptırmak istediğinizde planlamanıza göre yeni evinize 15 ila 30 gün içerisinde taşınabilirsiniz.

 • Betonarme bina üzerine prefabrik ev yapılabilir mi?

Tek katlı betonarme bina üzerine prefabrik ev yapılabilir.

 • Prefabrik evi sökerek başka yerlere taşımak mümkün mü?

Prefabrik ev arzu edildiğinde ilk kurulum yapıldığı yerden sökülerek başka arsalara taşınarak tekrar montajlanabilir. Sökme ve taşıma kaynaklı yüzde 10 ila 25 aralığında malzeme firesi oluşabilir.

 • Prefabrik evler ömrü ne kadardır?

Uzun ömürlü konut sınıfında yer alan prefabrik evlerin ortalama ömrü 50 yıldır. Boya, dere bakımı gibi standart bakımlar yapılarak bu süre çok daha uzun yıllara uzatılabilir.

 • Prefabrik evlerin dış ve iç boyaları nasıl yapılır?

Cevap: Prefabrik evlerin iç ve dış boya işçilikleri üretici firma sorumluluğunda fiyata dahil olarak yapılır. İç ve dış cephe boyası diğer evlerde kullanılan boya çeşitleriyle aynıdır. Uzun yıllar kullanımında yıprandığında tekrar diğer evler gibi boyanabilir.

 • Çelik ev mi prefabrik ev mi?

Her iki konut modeli de prefabrik yapı sektöründe faaliyet gösteren firmalarca üretilmektedir. Çelik evle prefabrik evi ayıran temel fark taşıyıcı sistemleriyle ilgilidir. Çelik ev ve prefabrik evlerde taşıyıcı istemlerde ortak olarak çelik taşıyıcılar kullanılır. Çelik evde farklı olarak duvar bloklarında da çelik sistemler kullanılır. Bu nedenle çelik ev fiyatları prefabrik ev fiyatlarına göre bir miktar daha maliyetledir.

 • Çelik evlerin yangın dayanımı nasıldır?

Taşıyıcı direklerden duvar blokların çelik sistemlerin kullanıldığı çelik ev yangın güvenliğiyle de öne çıkar. Duvar dolgularında yalıtım malzemesi olarak aynı zamanda yangın ilerlemesine izin vermeyen taş yünü dolgu malzemesi kullanılır. Bu nedenle çelik evler yangına karşı tam güvenlidir. Elektrik tesisat projesi özel programda konut modeline özel hazırlanan prefabrik evin saha uygulaması uzman ekiplerce yapılmaktadır. Prefabrik ev güvenli elektrik tesisatıyla da öne çıkar.

 • Prefabrik ev mi yoksa çelik ev mi yaptırmalıyım?

Prefabrik ev olsun çelik ev olsun her iki modelde uzun ömürlü, güvenli ve enerji tasarrufuyla kazandıran yalıtım performanslarıyla öne çıkar. Duvar sistemlerinde de tamamen çelik malzeme kullanılan çelik ev daha çok villa konforu yaşatır. Çelik ev hem çelik maliyeti hem de kurulum işçilik süresi açısından daha pahalıdır. Bütçe durumunuza göre her iki ev modelini de tercih edebilirsiniz.

 • Prefabrik evlerin hangi avantajlara sahiptir?

Prefabrik evler dayanıklı, çevre dostu, yüksek yalıtımlı, işçilik uygulamalarını azaltan en kısa inşa süresi, deprem dayanımı ve çok ekonomik fiyatlarıyla çok sayıda avantaja sahiptir.

 

Prefabrik evlerle ilgili merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgi almak için Dünyanın prefabrik ev üreticisi Karmod’un 444 20 35 numaralı çağrı hattını arayabilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım

Size daha iyi hizmet verebilmek için kuramsal ve özel mimari planlarınız, projeleriniz ve ürün şartnamenizle ilgili soru ve detayları info@karmod.com mail atarsanız en kısa zamanda talebinize hızlı dönüş yapılacaktır.

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet