Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.
Geri Dön

Prefabrik Ev mi Betonarme Ev mi? Detaylı Karşılaştırma

Karmod 28.07.2022

Son yıllarda müstakil konut taleplerindeki artış hızlı üretim ve kurulumla birlikte ekonomik fiyat avantajlarıyla öne çıkan prefabrik evleri gündeme çıkardı. Prefabrik ev modeli tanındıkça daha çok ilgi görmeye ve daha fazla tercih edilmeye başlandı. Konut modelinin yakından tanımayanlarca doğal olarak ‘prefabrik ev mi betonarme ev mi?’ sorusu merak edilenler arasında öne çıktı. Biz de bu yazımızda prefabrik ev modeliyle geleneksel betonarme ev modelini karşılaştırmaya çalışacağız. Umarız bu yazımız iyi fikirler verir.

Prefabrik ev nedir?

Özel panel sistem duvarlardan çatıya ana taşıyıcıları, pencere ve kapıları, elektrik ve su tesisat malzemeleriyle tamamıyla fabrikada üretilip hazırlanan, parçalı olarak sevk edildiği kullanım yerinde montajlanan ev modeline prefabrik ev denir. Prefabrik ev bilgisayar programında projelendirilerek bu programa entegre çalışan modern hatlarda üretilir.

Betonarme ev nedir?

Betonarme ev ana taşıyıcı sistemlerinde demirle birlikte beton kullanımıyla inşa edilen konut modelidir. Betonarme evlerde kullanılan betonun hazırlanmasında kum ve çimento karışımı kullanılır. Beton santralinde üretilen betonlar içerisine ekstra kimyasallar da katılarak mukavemet yükseltilmektedir. C16 ile C50 sınıfı aralığında betonlar üretilir. Konut üretiminde genelde C25, C30 ve C35 beton sınıfları kullanılmaktadır.

Prefabrik evlerin diğer ev türlerine göre avantajları nelerdir?

Prefabrik evler modern tesislerde hızlı üretim, parçalı kolay nakliye, yerinde başka inşaat malzemelerine ihtiyaç duymadan profesyonel ekiplerce hızlı kurulum avantajına sahiptir. Prefabrik ev fiyatları açısından da konut sahibi olmak isteyenlere kazançlı çıkacakları bütçe avantajı kazandırır.

Prefabrik evlerin diğer konut modellerine göre öne çıkan avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Prefabrik ev özel yazılım bilgisayar programında tasarlanarak uzmanlarca hazırlanır.
  2. Yapı güvenliği uygulaması da aynı programın sağladığı otomasyonla yapılır. Tasarımı hazırlanmış konut modeline üretim öncesi kullanım yeri deprem ve iklim özellikleri girilerek prefabrik eve bölge şartlarına en iyi uygunluk kazandırılabilir.
  3. Prefabrik ev modelinin güvenli elektrik ve su tesisat projeleri aynı programda yapıyla tam entegrasyonda gerçekleştirilir.
  4. Prefabrik ev üretimi yeni teknolojilere sahip makine hattında proje ile birebir uygunlukta gerçekleştirilir. Bu uygunluk makine hattını yöneten bilgisayarın programla tam uyumlu çalışmasıyla sağlanır.
  5. Prefabrik ev duvardan çatıya, kapıdan pencereye, elektrik tesisatından su tesisatlarına ve tüm armatürleriyle modern fabrika tesislerinde hazırlanır. Demonte yapı sisteminin verdiği avantajla araca yüklenerek her bölgeye kolayca taşınabilir.
  6. Kurulumun hemen hemen tüm aşamaları profesyonel ekiplerce gerçekleştirildiğinden farklı ustalara gerek duyulmaz. Duvarcı, çatıcı, kapıcı, pencereci, elektrikçi, su tesisatçısı gibi usta ihtiyaçlarını tamamıyla geride bırakarak prefabrik ev fiyatlarına avantajı yaşatır.
  7. Yerinde çık hızlı kurulum avantajına sahiptir. 64 m2 2+1 prefabrik ev kurulum 2 gün, 3+1 100 m2 prefabrik ev kurulumu 3 günde tamamlanabilir.
  8. Modern tesislerde güvenli seri üretim, kurulum yerinde çok sayıda ustalık gerektiren işçilik maliyetlerini sonlandıran prefabrik ev fiyatlarıyla da en ekonomik konut modelidir.
  9. Prefabrik ev kullanım ergonomisi, konforu ve uzun ömürlü konut sınıfıyla beklentileri en iyi şekilde karşılar.

Prefabrik ev ile betonarme ev arasındaki farklar nelerdir?

Prefabrik ev ile betonarme ev arasındaki farklardan önce her iki konut modelinin de uzun ömürlü konut sınıfına sahip olduğunu vurgulamamız gerekir. Bununla birlikte prefabrik evlerin klasik betonarme evlere göre öne çıkan önemli fark ve avantajlarının bulunduğunu da vurgulayalım. Bu nedenle prefabrik ev modeli tanındıkça her geçen gün daha fazla ilgi ve talep görmeyi sürdürüyor.

Kullanım Amacı

Prefabrik ev ve betonarme ev her ikisi de uzun ömürlü kullanım sınıfında tercih edilen konut modelleri arasında yer almaktadır. Prefabrik ev hızlı üretim ve kurulum avantajıyla dört mevsim kullanımla birlikte yazlık amaçlı kullanımda 2. ev talepleri için de ayrıca ilgi görmektedir.

Malzemeler

Prefabrik ev ve betonarme evi ayıran en önemli fark taşıyıcı sistemler, duvar blokları ve çatı sistemleridir. Bunun dışında çelik kapı, PVC pencere, panel oda kapıları, elektrik ve su tesisat malzemeleri, vitrifiye malzemeleri, parke, fayans gibi malzemeler her iki modelde de ortak ürünlerden kullanılabilmektedir.

Betonarme evin taşıyıcı sistemini oluşturan dikey kolon ve yatay kirişleriyle ara kat tablalarında beton kullanılır. Beton bilindiği üzere içerisine demir bağlantılar yapılarak hazırlanmış kalıplara beton dökümüyle inşa edilir. Beton üretiminde kum ve çimento karışımı kullanılır. Prefabrik evlerin ana taşıyıcı sistemlerinde ise çelik metal özel kalınlıkta direkler kullanılır.

Betonarme evlerin duvarlarında tuğla, gaz beton gibi malzemeler kullanılmaktadır. Prefabrik evlerin duvar blokları 125 cm eninde çift yönde özel beton levhalar arasına EPS polistren köpük veya taş yünü yalıtım malzemesi dolgusuyla panel sisteminde üretilir. Prefabrik ev standart dış duvar kalınlığı 10 cm olup betonarme evlere göre daha iyi ısı yalıtımı sağlar.

Betonarme evlerin çatı sisteminde son kat betonundan sonra ağırlıklı olarak ahşap kullanımıyla çatı örtüsü hazırlanır. Çatı üzerine kiremit veya shingle serimi gerçekleştirilir. Prefabrik evlerin çatı sisteminin ana iskeletini özel üretilmiş çelik makas sistemleri oluşturur. Bu makaslar duvar blokları arasındaki taşıyıcı H metaller üzerine yerleştirilerek duvardan duvara bağlantılanır. Metal makaslar üzerine makaslara göre dikey eksende çelik metal aşıklar bağlantılanarak çatı örtüsü uygulamasını kolaylaştırır. Çatı üzeri örtüsünde metal aşıklara ilk olarak OSB serimi, üzerine mebran uygulaması veya nem bariyeri serimi, daha sonra ise genelde metal kiremit desen boyalı sacla kapatılır. Metal kiremit yerine betonarme evlerdeki gibi shingle uygulaması da tercih edilmektedir.

Betonarme evlerin çatı arası betonla kaplı olup ekstra yalıtım uygulaması yapılmaz. Prefabrik ev modelinde ise çatı tavan arası özel levha kapamaları üzerine çift kat taş yünü yalıtım malzemesi serilerek enerji tasarruf değeri yükseltilmektedir.

Montaj Süreci

Prefabrik evin betonarme eve sağladığı üstünlük avantajlarından biri de montaj sürecidir. Prefabrik ev modern tesislerde tüm malzemeleriyle ön üretim gerçekleştirilerek hazırlandığından saha montaj süresi çok hızlı ilerler. Betonarme ev modelinde ise tüm inşa süreci sahada ilerlediğinden daha uzun zaman alır. İki modelin montaj sürecini örneklendirmek gerekirse 100 m2 prefabrik evin ortalama fabrika üretimi 1 haftadır. Ortalama Türkiye genelinde 2 gün sevkiyat süreci olmaktadır. Sevkiyatın tamamlandığı gün sahada hazır edilen profesyonel ekiplerce prefabrik ev montajı başlar ve 100 m2 ev 3 günde kurulur. Kurulum sonrası 1 hafta şap, fayans ve parke işlemleri yapılır. Ortalama 2 gün de boya ekipleri gelerek evin iç ve dış boyasını gerçekleştirir ve evi oturuma hazır halde teslim eder. 100 m2 prefabrik ev modelinin üretiminden saha kurulumuna geçen süre 21 ila 25 gündür. Oysa betonarme ev modeliyle inşa edilecek 100 m2 aynı büyüklükte bir evin tüm montaj ve inşa süreci 6 ila 12 ay sürebilmektedir. Aynı zamanda prefabrik ev kış aylarında da kurulum yapılabilir. Anadolu’da bir çok ilde kış aylarında prefabrik ev inşa etme imkanı bulunmamaktadır.

Üretim Aşamaları

Prefabrik ev üretiminin tüm aşamaları fabrika tesislerinde modern hatlarda gerçekleştirildiğinden çok hızlı şekilde sevkiyata hazır halde tamamlanır. Prefabrik evin fabrika üretimi genelde imalatın başlandığı aynı gün tamamlanmaktadır. Üretim programı çerçevesinde termin süresi ortalama 1 hafta olarak seyretmektedir. Betonarme ev üretimi sahadaki sıralamaya göre gerçekleştirildiğinden aylar hatta yıl alabilmektedir.

Prefabrik evin üretim aşamasını şu şekilde özetleyebiliriz: Müşteri tarafından beğenilen ve onaylanan proje modern hatta belirlene günde üretime alınır. Yeni teknolojilerle hızlı ilerleyen üretim aynı gün içerisinde tamamlanır. Prefabrik evlerin genelde tasarımı hazır olduğundan kapı ve pencereleri, çelik kapısı, oda kapıları, elektrik ve su tesisat malzemeleri ile armatürler, vitrifiye malzemeleri gibi tüm detaylar fabrika depo sahasından yüklemeye hazırdır. Üretimin tamamlandığı aynı gün tüm yapı malzemeleriyle araca yüklenen prefabrik ev kurulum yapılmak üzere kullanım yerine yola çıkar. Montaj sahasında fabrikada yüklenenin dışında farklı inşaat malzemelerine ihtiyaç duyulmadan kısa sürede kurulum yapılır.

Betonarme ev üretimi nasıl gerçekleşir?

Proje hazırlanması ve ruhsat izin onayı sonrası betonarme evin üretimi çoğunlukla sahada gerçekleşir. Bu durum betonarme ev modelinin kurulum sürecini oldukça uzatır. İlk olarak yapı denetimi uygunluğunda temel hazırlanması için hafriyat alımına başlanır. Bu bir kaç gün serebilir. Hafriyat aşaması hem gürültü hem de çevre kirliliği açısından zor şartlarda gerçekleşir. Sonrasında betonarme evi taşıyacak sağlam bir zemin hazırlayabilmek için temel kalıplamasına geçilir. Kalıplamada temele zarar vermemesi için ankraj uygulaması yapılır. Temel için demir bağlantıları yapılır. Temel süreci ortalama 10 ila 15 gün sürmektedir. Yapı denetim kontrolü sonrası temel betonu için sipariş verilir. Belirlenen günde beton firması gelerek temel betonunu atar. Betonun ortalama 1 hafta kadar kuruması beklenir. Bundan sonra evin kolon direklerinin kalıplarını hazırlanmasına geçilir. Kolon direkleri kalıpları daire büyüklüğüne göre 2-3 gün sürmektedir. Kalıplar hazırlanır, demirler bağlantılandıktan sonra tekrar beton için randevu alınır. Betoncu gelir kolon betonlarını döker. Kuruması için bir kaç gün beklenir. Sonrasında tekrar kat beton kalıpları için demir ve kalıp hazırlanmasına başlanır. Bu süreç 1 hafta ila 10 gün sürebilir. Bu süreçte elektrikçinin de projeye göre tesisatı kalıplar üzerinden yapması gerekir. Sonrasında tekrar beton firması ekibi gelir ve kat üstü betonu atılmış olur. Bundan sonra beton kuruması için yine bir kaç gün beklenir. Bu süreçte tuğla siparişleri verilerek duvarların örülmesine başlanır. Bir yandan da elektrikçi çalışır. Sıvacı, yalıtımcı, kapıcı, pencereci, çatıcı, fayansçı, mermerci derken betonarme tek katlı bir evin üretim ve kurulum aşaması ayları veya yılı alabilir.

Ev Ömrü

Standartlara göre üretilmiş betonarme evin ömrü 50 ila 60 yıl aralığındadır. Prefabrik evlerin ömrü de 50 yıl ve üzeri olarak belirtilmiştir. Her iki ev modeli için de boya, çatı gibi standart bakımları yapıldığında uzun yıllar güvenle kullanılmaktadır. Betonarme evlerin ömrü için betonun korunması ayrı bir öneme sahiptir. Özellikle kolon ve kirişlerdeki betonun suya maruz kalması engellenmelidir. Bu durum betonun ve içinde bulunan demirin korozyona uğrayarak betonarme evin ömrünün kısalmasına yol açar.

Maliyet
Prefabrik ev maliyetleri betonarme ev maliyetlerine göre hangi model olursa olsun aynı metrajlarda çok daha ekonomiktir. Prefabrik ev maliyeti betonarme evlere göre en az yüzde 30 daha ekonomiktir. Her iki konut modelinin maliyeti için örnek vermek gerekirse Şubat 2022 marjlarına göre 100 m2 prefabrik ev fiyatı 190.000 TL maliyete sahipken prefabrik evlerde bu rakam 250.000 TL ve üzeri maliyete çıkmaktadır. Betonarme ev maliyetlerini yükselten olumsuz bir durumda Anadolu’nun bir çok bölgesinde malzeme tedariki ve usta bulma sorunlarından kaynaklanıyor. Aynı zamanda betonarme evlerin inşa süreci aylarca sürebildiğinden gelen malzeme fiyat zamları evin başlandığı zamandaki maliyetleri çok daha yükseğe çekebiliyor. Prefabrik ev maliyetlerinde ise bu sorunlar tamamen geride bırakılıyor. Tüm malzemeleri fabrikada hazırlanan prefabrik ev firma uzmanlarınca Türkiye’nin neresinde olursa olsun montajlanarak teslim ediliyor. Kurulum yerinde ekstra yapı malzemelerine ve farklı ustalara gerek duyulmadığından prefabrik ev maliyeti betonarme evlere göre oldukça düşük ve çok avantajlı.

Deprem Dayanıklılığı

Prefabrik ev olsun betonarme ev olsun projesi kullanılacağı yerin deprem risk haritası kriterlerine göre üretilip inşa edildiğinde her iki konut modeli de deprem açısından güvenlidir. Betonarme evlerin deprem güvenliğini sürdürebilmesi için kolon ve kiriş betonlarıyla temel betonunun nemden uzak tutulması gerekir. Suya maruz kalan betonlar içerisinde yer alan demirler çürüme yaparak yapı güvenliği işlevini kaybedebilir.

Hangi ev modeli sizin için daha uygun?

Gerek prefabrik ev gerekse betonarme ev olsun her iki konut modeli de uzun ömürlü yapı sistemine sahip. Her iki konut modeli de dört mevsim iklim şartlarında güvenle kullanılabilir. Bununla birlikte yakından tanımayanlar için prefabrik ev modelini çok sayıda öne çıkan avantajıyla önerebiliriz. Betonarme ev yapısal olarak bilinen klasik bir model olduğundan o konuda hemen hemen herkes genel bir model bilgisine sahip. Prefabrik ev fiyatı maliyet açısından henüz eve karar verdiğinizde netleşiyor. Süreç çok hızlı ilerlediğinden betonarme evlerdeki gibi inşa süresince oluşan maliyet yükselmeleri prefabrik evde yaşanmıyor. Prefabrik evin henüz inşa edilmeden maliyetini sözleşme imzasıyla birlikte netleştirebiliyorsunuz. Bu bütçe yönetimi açısından büyük avantaj. Aynı zamanda prefabrik ev betonarme evlere göre en az yüzde 30-35 oranında daha ekonomik maliyete sahip. Betonarme evlerin üretim ve inşası aşama aşama  gerçekleştirildiğinden bina kurulumu sonrası beklenmedik maliyet artışlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Prefabrik evleri tercih etmeniz için üretim ve kurulum hızı da size önemli bir avantaj kazandıracak. Sözleşmenizle birlikte evin kurulumun gerçekleştirileceği zemin betonu hazırsa basit bir planlamayla siparişten 20 ila 30 gün içerisinde yeni prefabrik evinizde yaşamaya başlayabilirsiniz. Betonarme evlerde ise inşa süreci aylar sürebilir.

Prefabrik ev tercihiyle usta sorunları da geride bırakılır. Bu evlerin kurulum profesyonel ekiplerce tercih ettiğiniz yere gelinerek gerçekleştiriliyor. Duvardan çatıya, elektrikten suya, kapıdan pencereye, iç ve dış boyaya kadar farklı usta ihtiyaçlarını ortadan kaldırıyor. Betonarme ev modelinde ise çok sayıda ustayı kendinizin organize etme zorluğu bulunmaktadır. 

Karmod'u Tercih Eden Mutlu Müşterilerimiz

Prefabrik Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Özellikler

Prefabrik Evlerin Artıları ve Eksileri Nedir

SIK SORULAN SORULAR

Prefabrik ev betonarme eve göre daha mı ucuz?

Prefabrik ev betonarme eve göre en az yüzde 30 oranında daha ekonomiktir. Betonarme ev inşa süresi uzadıkça bu maliyet farkı daha da artmaktadır.

Prefabrik evlerin ömrü ne kadar?

Prefabrik evlerin ortalama ömrü 50 yıldır. Diğer konut modellerinde olduğu gibi boya, çatı gibi standart bakımları yapıldığında bu süre çok daha uzun yıllara yükseltilebilmektedir. Nesilden nesile uzun yıllar güvenle kullanılmaktadır.

Betonarme evlerin deprem dayanımı prefabrik evlere göre nasıl?

Betonarme evler deprem yönetmelik şartlarına göre yapı denetim uzmanlarınca belirlenen kriterlerde projelendirilip üretilmek zorunda. Prefabrik evlerin dinamik proje avantajı evin kullanılacağı bölge deprem şartlarına göre proje revizesini son derece kolaylaştırıyor. Prefabrik ev betonarme evlere göre dinamik özelliğiyle teknik kriterleri deprem kuşaklarına daha kolay adapte edilebiliyor. Bununla birlikte kullanılacağı bölge deprem risk haritası göz önüne alınarak yönetmeliklere uygun standartlarda projelendirilip inşa edilen betonarme ev de prefabrik ev de depreme karşı güvenlidir. 

Prefabrik ev fiyatları ne kadar?

Bir örneklendirme üzerinden prefabrik ev fiyatlarının ne kadar olduğunu şe şekilde belirtebiliriz; Şubat 2022 ayı fiyatlarına göre 64 m2 2+1 prefabrik ev fiyatı 121.000 TL, 82 m2 2+1 prefabrik ev fiyatı 150.000 TL, 100 m2 3+1 prefabrik ev fiyatı 190.000 TL civarında seyretmektedir.

Betonarme ev fiyatları ne kadar?

Standart üretime sahip 100 m2 betonarme ev fiyatı 250.000 TL civarında olmaktadır. Belirtilen maliyette 2022 yılı başı yapı malzeme fiyatları dikkate alınmıştır.

Prefabrik evde kışın yaşanır mı?

Uzman konut üretici firmalar tarafından imal edilerek kurulum yapılan prefabrik ev yaz kış dört mevsim iklim şartlarında güvenle kullanılabilmektedir.

Prefabrik ev mi beton ev mi?

Prefabrik evlerin betonarme evlere göre özellikle tercih edilmesini gerektirecek çok sayıda avantaj var. Prefabrik ev uzun ömürlü yapı sınıfının yanı sıra hızlı üretim ve yerinde kısa sürede kurulumuyla birlikte betonarme evlere göre çok ekonomik maliyetler içerir. Bundan dolayıdır ki son yıllarda betonarme evden prefabrik ev tercihine dönük önemli yönelim fark edilmektedir.

Prefabrik ev kullanışlı mı?

Prefabrik ev iç mekan konforu açısından betonarme evlere göre çok daha iyi seviyededir. Yapı güvenliği çok az yer kaplayan özel mukavemette çelik metallerle sağlanır. Betonarme binalardaki devasa kalınlıkta mekanı daraltan kolon ve kirişlere prefabrik evde ihtiyaç duyulmaz Bu durum prefabrik ev iç mekanına genişlik ve konfor olarak yansır.

Prefabrik ev ile konteyner ev arasındaki farklar nelerdir?

Prefabrik ev ön üretimli olarak fabrika tesislerinde hazırlandıktan sonra kullanım yerinde montaj kurulumuna ihtiyaç duyar. Konteyner ev ise kullanıma hazır şekilde fabrikada üretildiğinden kullanım yerinde araçtan indirilir indirilmez oturulabilecek hale gelir. Konteyner ev gerektiğinde vinç yardımıyla taşınarak farklı mekanlarda da kullanım avantajı sağlar.

Prefabrik evlerde soba yakılır mı?

Prefabrik evlerde ısıtma soba yakılarak gerçekleştirilebilmektedir. Prefabrik evde odun veya kömür sobası kullanacağınızı evi satın aldığını firmaya belirtirseniz fabrikada soba kuracağınız duvara boru deliği açacaklardır. Soba baca deliğini kurulum sonrası da yaptırabilirsiniz.

Prefabrik evler fırtınaya dayanıklı mıdır?

Prefabrik evler kullanılacağı bölgenin iklim özelliklerine göre projelendirilerek özel teknik şartlarda üretilmektedir. Kurulum sonrası evin her yönünde 125 cm’de bir bulunan taşıyıcı H adı verilen çelikler bina zemin betonuna özel çelik dübellerle sabitlenmektedir. Prefabrik ev profesyonel kurulumla kullanılacağı bölgede oluşabilecek fırtınaya karşı dayanıklı hale getirilmektedir.

Biz Sizi Arayalım

Size daha iyi hizmet verebilmek için kuramsal ve özel mimari planlarınız, projeleriniz ve ürün şartnamenizle ilgili soru ve detayları info@karmod.com mail atarsanız en kısa zamanda talebinize hızlı dönüş yapılacaktır.

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız