Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.
Geri Dön

100 m2 Prefabrik Evlerin Maliyeti Ne kadardır?

Karmod 10.11.2022

100 M2 Prefabrik Evlerin Yapımı İçin Ne Kadar Harcama Yapmak Gerekir?

Son yıllarda konut sahibi olmak isteyenlerce sıklıkla tercih edilen prefabrik evler yapı modelini tanımayanlarca merak ediliyor. Merak edilen konulardan biri de prefabrik evlerin fiyatları. En çok sorulan modeller aralığında 2+1 ve 3+1 konutların fiyatları öne çıkıyor. 100 m2 prefabrik evlerin yapımı için ne kadar harcama yapmak gerekir sorusu bu süreçte sıklıkla gündeme geliyor.

Bu yazımızda 100 m2 prefabrik evlerin yapımı için ne kadar harcama yapılması gerekir sorusuna cevap aramaya çalışacağız. Bu maliyetleri ortaya koyarken de mümkün oldukça inşa aşaması maliyet kalemlerini detaylandıracağız.

100 M2 Prefabrik Evlerin Yapımı Için Harcama Kalemleri Nelerdir?

Üretici firmalardan prefabrik evlerle ilgili fiyat aldığınızda maliyeti oluşturan iki bölüm vardır. Bunlardan birincisi prefabrik evin malzemeleri, üretim ve saha montaj uygulama aşamalarını kapsar. Bu bahsettiğimiz aşamalardaki prefabrik ev yapımı harcama maliyetleri sözleşme dahilinde gerçekleştirilir ve fiyata dahildir.

Üretimin dışında ikinci kalemleri oluşturan maliyetler ise müşteri yükümlüğünde olan maliyetlerdir. Üretici firma uhdesinde yapılacak işlerin fiyatı en baştan belli iken prefabrik evlerin yapım aşaması maliyetinde en çok merak bu alanda oluşmaktadır. Müşteri sorumluluğunda yapılacak işlemlerin maliyetlerini genel olarak 6 başlıkta toplayabiliriz.

Müşteri sorumluluğunda yapılması gereken işlerin prefabrik ev maliyet kalemleri;

 • Temel Hazırlanması ve Zemin Betonu Maliyeti
 • Prefabrik Evin Sevk Maliyeti
 • Prefabrik Ev Ruhsat Harçları Maliyeti
 • Kurulum Sonrası Şap ve Islak Zemin Uygulaması Maliyeti
 • Doğalgaz Tesisatı Maliyeti

Müşteri sorumluluğundaki bu maliyetlerin bilinmesi tüm ev modellerinde olduğu gibi 100 m2 prefabrik evlerin yapımı için ne kadar harcama yapmak gerektiği konusunu netleştirecektir.

100 M2 Prefabrik Evin Yapımı İçin Ne Kadar Harcama Bütçesi Gerekir?

Prefabrik evin harcama kalemlerini yukarıda saymıştık. Bunlar arasında en baştan net olarak bilinen harcama maliyeti üretici firmanın sorumluluğunda olan uygulamalardır. Çünkü prefabrik ev satın alırken üretici firma ile yaptığınız sözleşmede bu detaylar net olarak belirtilmektedir. Önce fiyata dahil olan hizmetleri sıralayalım sonra da 100 m2 prefabrik ev fiyatıyla ilgili bilgileri paylaşalım.

Prefabrik ev fiyatına dahil olan uygular denildiğinde üretici firma yükümlülüğündeki hususlar vurgulanmaktadır. Bunlar arasında en başta satın aldığınız evin üretim öncesi proje dosyasını hazırlamak üretici firmaya aittir. Bu kapsamda zemin betonu planı, elektrik ve su tesisatları gibi projeler de firma tarafından hazırlanır. Satın aldığınız evin sözleşmede belirlenen proje ve teknik özelliklere tam uygunlukta üretilmesinden firma sorumludur. Evin üretimine dair kalemler arasında duvar ve çatı malzemelerinin tamamı, kapı ve pencereler, elektrik ve su tesisat malzemeleriyle armatürleri, vitrifiye ekipmanları, kaplamalı modellerde kaplama malzemeleri, iç ve dış boya malzemelerinin tamamı üretici firma sorumluluğundadır.

Bunun dışında firma sorumluluğundaki işçilik uygulamalarını da burada sıralamamızda yarar var. Duvarların montajı, elektrik ve su tesisatının projeye uygun yapılması, tavan arası ve çatı uygulamalarının tamamı, kapı ve pencere montaj işçilikleri, çift katlı modellerde merdiven yapımı, evin iç ve dış boya işçilikleri firma tarafından yapılmaktadır.

Firma yükümlülüğünde gerçekleşecek üretim ve uygulamalar dahil 100 m2 prefabrik evin yapımı için ne kadar harcama yapmak gerekir?

2022 yılı ortalama rayiçlerine göre 100 m2 prefabrik evin yapımı için firmaya ödenecek fiyat 305.000 TL civarındadır. Bu fiyata yukarıda özetlediğimiz firma yükümlülüğündeki üretim, malzeme ve montaj işçiliklerinin tamamı dahildir.

100 M2 Prefabrik Evin Beton Zemini İçin Ne Kadar Harcama Gerekir?

Planı üretici firma tarafından hazırlanıp verilen prefabrik evlerin zemin betonu harcaması önemli bir kalem oluşturur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus zemin betonunun firmanın belirlediği standartlarda hazırlanmasıdır. Alternatif oluşturabilecek uygulamalar için mutlaka üretici firma görüşü alınmalıdır.  Yine 2022 ortalama maliyetlerine göre 100 m2 prefabrik evin beton zemini için 55 ila 60.000 TL civarında bir harcama planlaması yapmak gerekir.

100 M2 Prefabrik Evin Nakliyesi İçin Ne Kadar Harcama Gerekir?

2022 yılında pandemi sonrası ve savaş koşulları nedeniyle akaryakıt fiyatlarında dünya genelinde beklenmedik artışlar yaşandı. Bu artışlar prefabrik evin nakliye maliyetine de yansımış oldu. İl mesafesine göre değişmekte olup 2022 yılı 100 m2 prefabrik evin nakliyesi için 10 ila 12.000 TL kadar harcama bütçesi ayırmak gerekir. En doğrusu evin sevkine yakın nakliye maliyetinin il mesafelerine göre alınmasıdır.

100 m2 prefabrik evin yapımı için harcama yapılacak kalemlerin tamamı

2022 yılı rayiçleri dikkate alınarak 100 m2 prefabrik ev için önerilen tahmini bütçe harcama rakamları şu şekildedir;

 • Üretici firma sorumluluğundaki üretim, malzeme ve montaj fiyatı: 305.000 TL
 • İl mesafesine göre değişmekte olup ortalama Nakliye Bedeli: 10-12.000 TL
 • Ruhsat Bedeli: 25.000 TL (Ortalama fiyatlandırma yapılmış olup belediyelere göre değişebilmektedir.)
 • Şap Maliyeti: 10.000 TL
 • Parke ve Fayans Maliyetleri: 40.000 TL
 • Doğalgaz Tesisat Maliyetleri: 15.000 TL
 • Kombi Fiyatı: 15.000 TL
 • Toplam: 222.000 TL
 • Zemin Betonu Maliyeti: 55-60.000 TL

100 m2 prefabrik evin yapımı için ihtiyaç duyulan bütçenin Genel Toplamı:

170.000 TL ila 177.000 TL aralığı. (Fiyatlar öneri olarak belirlenmiş oluş değişken maliyetler öneri fiyatta ekstra değerlendirilmelidir.)

Biz Sizi Arayalım

Size daha iyi hizmet verebilmek için kuramsal ve özel mimari planlarınız, projeleriniz ve ürün şartnamenizle ilgili soru ve detayları info@karmod.com mail atarsanız en kısa zamanda talebinize hızlı dönüş yapılacaktır.

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız