Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

Prefabrik Eğitim Tesisleri

Yeni Nesil Okul Yapıları: Prefabrik Eğitim Tesisleri

Eğitim binalarının yenilenmesi ve depreme dayanıklı prefabrik okul projelerinde Karmod yeni nesil okul yapılarıyla önemli çözüm sunmaktadır. Yatay mimari konseptine uygun üç kata kadar güvenli okul binaları prefabrik yapı modeliyle çok kısa sürelerde inşa edilebilmektedir. Uzun ömürlü kullanım sınıfındaki Karmod eğitim tesis binaları konforu, ergonomisi ve güvenli yapı sistemiyle anaokulundan üniversite kampüslerine güvenli eğitim için hazırlanan binaların en önemli çözüm ortağıdır.

72 günde eğitime hazır olan 19 Derslikli Çelik Okulun başarı hikayesi

Karmod uzmanlığı ve teknolojisi ile 72 gün gibi rekor bir sürede eğitimin hizmetine sunulan depreme dayanıklı çelik okul binası güzel örnekliğiyle önemli başarı hikayelerinin arasında yerini aldı. İstanbul Sultangazi ilçesinde inşa edilen bu çelik okul binamız tam 1960 metrekare büyüklükte ve 19 dersliğe sahip. Karmod’un organizasyon başarısıyla yetmişiki gün gibi kısa bir sürede okul eğitimin hizmetine sunuldu.

Okulun hikayesinden kısaca bahsedecek olursak; Sultangazi’nin Yayla Mahallesi’de bulunan Hamit Süreyya Eremsel Okulu bahçesindeki ek bina 2019-2020 eğitim dönemi büşlangıcı öncesi Sultangazi Kaymakamlığı’nca yapılan denetimde hasar gördüğü gözlemlenerek kullanılamaz olarak raporlandı. Okulların açılmasına çok kısa süre kalmıştı ve mahallede bulunan çocukların gidebileceği yakın bir okulda bulunmuyordu. İlköğretim çağındaki bu çocukların uzakta bulunan diğer okula taşımalı eğitim yapılması gerekmekteydi. Bu ihtiyaçtan hareketle İstanbul Valiliği’nin öncülüğünde okul binasının yenilenmesine ağırlık verildi. Yeni okul binası kısa sürede yapılmalıydı ama nasıl? Tabi ki çelik yapı sistemi en ideal çözümdü. Okulun yapım ve kurulumunu Karmod olarak üstlendik. Karmod uzmanlığının verdiği tecrübeyle iyi bir planlama yapıldı iki katlı, 19 derslikle beraber kütüphane gibi diğer kullanım alanlarının da yer aldığı son deprem yönetmeliğini uygun kriterlerde yüksek güvenlikli okulu 72 günde eğitimin hizmetine sunuldu. İlk olarak modern üretim hattında çelik ana sistemin sahadaki montaj programını aksatmayacak şekilde üretim planlaması yapıldı. Bir taraftan üretim yapılırken sahada da montaj başlamış oldu. Önce ana taşıyıcı çelik sistemin kaynaksız teknoloji ile civata sonunlu kurulumu tamamlandı. İki katlı okul adete çelik bir örgü ile donatıldı. Ardından kaplamalara geçildi. Elektrik tesisatı, su tesisatı, havalandırma ve ısıtma tesisatı, yangın uyarı sistemi gibi mekanik uygulamalar profesyonel ekiplerce hızı ve güvenli bir şekilde tamamlandı. Dış kaplamalar, boyama, çatı örtüsüyle tam deprem güvenliğinde, kışın sıcak yazın serin ortamlar sunan yüksek yalıtım değerlerine sahip güzel bir eğitim binası hazırlandı. Bu güzel okulun adı da İstanbul Valiliği’nce yapıya katkılarından dolayı Nadide Ahmet Tütüncüoğlu olarak isimlendirildi.

Bir okul başarı hikayesi de Fransa’da 40 günde hazır olan okul:

EREA Simone Veil Okulu

Karmod’un yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da prefabrik eğitim yapılarında başarısını ortaya koyan önemli projelerden biri de Simone Veil Okulu.

Bu okulun hikayesi de şöyle; Fransa’nın Amilly şehrinde meydana gelen aşırı yağışlar sonucu oluşan sel mevcuk okul binasını kullanılamaz duruma getirmişti. Fransa Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Şehir İdaresi yeni eğitim ve öğretim yılı başlamadan yeni bir okul binasının geçici de olsa hazırlanması için harekete geçti. Karmod Fransa ofisine başvuran idare 250 öğrencilik bir okul ihtiyacının bulunduğunu ama bu okul binasını eğitim dönemi başlamadan tamamlamak istediklerini vurguladılar. Karmod uzmanlığı yine devreye girdi. Proje detaylı olarak teknik heyetle ele alındı. Proje onayı sonrası üretim başladı. Bir yandan üretim devam ederken hazır ünitelerin karayoluyla Fransa’ya sevkine de başlandı. İlk tırın ülkeye ulaşmasıyla orada hazır edilen Karmod kurulum ekibince hummalı bir çalışma başlatıldı. 40 gün gibi rekor bir sürede 1127 metrekare büyüklükteki 16 derslikli okul binası eğitimin hizmetine sunuldu. Eğitim Bakanlığı yetkililerince ilk aşamada 5 yıl kullanımı planlanan bina kurulum tamamlandıktan sonra yapılan kontrol ve testleri başarıyla geçerek uzun ömürlü kullanım kararına dönüştürüldü.