Tüm talep ve istekleriniz için satış ofislerimizden, çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.
Geri Dön

Tuvalet nedir, nereden gelir?

Karmod 22.07.2022

Tuvalet Hijyendir, Sağlıktır

İnsanlık tarihinin en önemli ihtiyaç kalemleri arasında yer alır tuvalet. Yeri geldiğinde yemek içmek kadar önemlidir. İnsanın yaratılmış olmasının unsurlarından olan boşaltım sistemi ihtiyacının karşılandığı kapalı oda veya mekanı ifade eder. Tuvalet sözcüğü dilimize Fransızcadan girmiştir. Kelimenin aslı Fransızca ‘toilette’dir ve ‘temizlik’ anlamına gelmektedir. Tuvalet kelimesinin dilimizdeki diğer isimlendirmeleri şunlardır; WC, hela, abdesthane, ayakyolu, kenef, yüznumara, memişhane, kademhane vb.’dir. Toplumumuzda temizliğe büyük önem verildiğinden yüzyılar öncesinde bile tuvaletlerin temiz ortamına özen gösterilmiştir. Tuvaletin necaset içeren yönü sebebiyle eski ev kültürlerinde tuvalet oturulan, yatılan, yemek yenen ev ortamının dışında bugün bahçe diye isimlendirdiğimiz o zamanın avlularında yer bulmuştur. Hatta tuvalet temizliğine o kadar önem verilmiştir ki tuvaletin pis koku yayması, temiz olmaması ayıp sayılmıştır. Temizlik amacıyla tuvaletler ve helalara özel musluklu ıbrık ve su kabları imal edilmiştir. Bu su kaplarının dolu kalmasına büyük önem verilmiştir.

Eskinin dar imkanlarının yanında günümüzün modern tuvaletleri temizlik ve hijyen yönüyle çok daha büyük imkanlar sınmaktadır. Modern ev ortamlarında ev içerisinde son derece hijyenik imkanlarla donatılmış tuvaletler yer almaktadır. Modern tuvaletlerde, insanın ihtiyacını gidermeye yardımcı olacak tuvalet taşı, klozet gibi aparatlar atıksu kanalizasyon şebekesine bağlanarak atığın evden sağlıklı şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Tuvalette bulunan taheret musluğundan kesintisiz akan şebeke suyu hijyen açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca el temizliği için kullanılan lavabo ve musluk, hijyenik sabunlar gibi bir çok imkan modern tuvaletin sunduğu avantajları içermektedir.

Ülkemizde içinde bulundurduğu üniteye göre genel olarak tuvaletler iki modelde adlandırılmaktadır. Bunlardan ilki helataşı olarakta adlandırılan alaturka tuvalettir. Bu tuvalet modelinde yere monte ayak seviyesinde basma alanı olan orta alanı oyularak alçaltılmış helataşı kullanılmaktadır. Temizlik için taharet musluğundan alınan su kullanılır. Alaturka tuvaletler, tuvalet ile vücut temas etmediğinden ve dışkıların vücuda sıçrama olasılığı az olduğundan oldukça hijyeniktir. Diğer tuvalet modeli ise alafranga klozetli tuvalet modelidir. Alafranga tuvalet, klozet üzerine oturularak ihtiyaç giderilen tuvalet modelidir. Batı ülkelerinde yaygın olarak kullanılan tuvalet modeli olduğundan özellikle kültürümüzde Frenk olarak isimlendirilen Fransızlar’da görülerek toplumumuza geldiğinden Alafranga olarak isimlendirilmiştir. Alafranga klozetli tuvaletlerin bide adı verilen su akıtan aparatı ile tuvalet sonrası temizlik ihtiyacı giderilmektedir. Alafranga tuvalet dizlere çökerek oturma problem olan yaşlılar, ameliyatlı hastalar, aşırı kilolu insanlar açısından bakıldığında daha kullanışlı tuvalet modelidir.

Tuvalet kavramı hakkında bilgi verdikten sonra şimdi de özel olarak modüler tuvalet kabinlerinden bahsedelim. Karmod modüler tuvalet kabinlerinin lider markasıdır. Karmod tuvalet kabinleri 150x150 ebatında ister tekli veya 270x150 ebatında ikili, üçlü, dörtlü, beşli hatta çoklu modüler tuvalet çözümüdür. Karmod kabinler modern üretim tesislerinde tam yoğunlukta malzeme kullanımıyla üretilmekte olup; tuvalet aparatı, lavabosu, muslukları, atık ve temiz su tesisatı, elektiriği ve elektirik armatürleri, kapısı, menfezi ile kullanıma hazır olarak üretilip sevk edilmektedir.

Karmod tuvalet kabini modern tesislerde yüksek teknoloji ile üretilerek pürüzsüz yüzeyde koku yapmaz özellikte üretilir. Karmod tuvalet kabin kapısından menfezine penceresinden su tesisatı ve armatürlerine, elektrik tesisatından elektrik armatürlerine kadar birinci sınıf malzeme kullanılarak üretilip kullanıma hazır olarak sevk edilmektedir. Modüler sistem tuvalet ve seyyar tuvaletler bir çok alanda güvenle kullanılmaktadır. Parklar, bahçeler, belediyeler, kamu binaları, sosyal tesisler, fuar ve miting alanları, cami kompleksleri, askeri kamplar vb. mekanlar Karmod tuvalet kullanım alanları arasından bazılarıdır.

Biz Sizi Arayalım

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet

Büyük Projelerimiz